Rejestracja i logowanie

Prawo jazdy stanie się zbędne? Nowe przepisy w ruchu drogowym jeszcze w tym roku

Wydarzenia 10-07-2020 Autor: Emste Foto: poglądowe
1
Prawo jazdy stanie się zbędne? Nowe przepisy w ruchu drogowym jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku czekają nas zmiany w przepisach ruchu drogowego, które ułatwią życie kierowcom. Najgłośniejszą z nich, jest zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w momencie kontroli.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego to inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i Infrastruktury, a ich celem jest uproszczenie kontroli drogowych, zarówno dla kierowców, jak i policjantów. Już teraz, nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani dokumentu tożsamości. Już wkrótce, nie będziemy potrzebować też prawa jazdy. Mowa oczywiście o samym dokumencie, a nie uprawnieniach do kierowania pojazdami. Przypomnijmy, że aktualnie za jego brak, w czasie kontroli zapłacimy 50 zł mandatu.

 

Jak więc funkcjonariusze będą sprawdzać uprawnienia kierowców? Pierwsze kroki zostały poczynione już 1 lipca. Policjanci zyskali bowiem bezpośredni dostęp do danych kierującego, dzięki czemu będą mogli szybciej i sprawniej zweryfikować niezbędne informacje. W systemie znajdą się takie dane jak komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnień czy upływie daty ważności dokumentu. W planach jest też wprowadzenie elektronicznego prawa jazdy, które będzie można wyświetlić chociażby na ekranie smartfona.

komentarze (1)
Dodaj komentarz

To powinno wejść już 10 lat temu.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także