Rejestracja i logowanie

Tysiące ton śmieci spalanych w elektrowni Bełchatów? ''Pomysł jest jak najbardziej sensowny''

Wydarzenia 17-07-2020 Autor: Greg Foto: PGE GiEK
118
Tysiące ton śmieci spalanych w elektrowni Bełchatów? ''Pomysł jest jak najbardziej sensowny''

PGE rozważa budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów na terenie bełchatowskiej elektrowni. Takiej ewentualności nie wyklucza prezes Wojciech Dąbrowski. Obecnie w koncernie PGE GiEK trwają prace nad przygotowaniem studium wykonalności. Według wstępnych szacunków do elektrowni rocznie mogłoby trafiać nawet do 180 tys. ton odpadów.

Zamiast węgla w bełchatowskiej elektrowni mogą być spalane... śmieci z całego regionu. Taka alternatywna jest wciąż rozważana przez Polską Grupę Energetyczną, co potwierdził zresztą podczas niedawnej wizyty w Bełchatowie sam prezes Wojciech Dąbrowski, który przyznał, że projekt budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów w regionie Bełchatowa jest w tej chwili na etapie analiz.

- Rozważamy różne alternatywy i warianty dla nowych inwestycji na terenie Bełchatowa. Wszystkie, które będą i przysporzą się do nowych przychodów dla grupy, a także zapewnienia miejsc pracy dla pracowników, będą oczywiście analizowane. Przede wszystkim na koniec najważniejszy jest rachunek ekonomiczny. To będzie determinowało nasze działania. To jest w sferze planów, ale jest zbyt wcześnie na konkrety – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak dodaje, Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów funkcjonuje od kilku lat w Rzeszowie w ramach grupy PGE i jest najnowszą instalacją przetwarzania odpadów w Polsce.

- Tak więc mamy w tej kwestii odpowiednie kompetencje. Myślę, że posadowienie takiej instalacji w tym miejscu byłoby sensowne. W bliskiej odległości mamy Łódź, to jest centrum Polski. To jest kwestia decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych , a także wszystkich kwestii urzędowych. Sam pomysł jest jak najbardziej sensowny – mówi Wojciech Dąbrowski.

Jak udało się ustalić, obecnie PGE GiEK trwają prace nad przygotowaniem studium wykonalności dla tego typu instalacji. Pomysł budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów, która produkowałaby energię elektryczną ze śmieci, jest więc jeszcze w bardzo wczesnej fazie koncepcji. Koncern podkreśla jednak, że takie rozwiązanie byłoby korzystne m.in. ze względu na istniejącą infrastrukturę wyprowadzenia mocy. Według niedawnych zapowiedzi spółki PGE GiEK, taka instalacja najwcześniej mogłaby powstać w 2024 roku, a jej wydajność mogłaby oscylować w przedziale ok. 150-180 tys. ton odpadów z województwa łódzkiego na rok.

Prezes PGE zapytany o ewentualne obawy mieszkańców związane z ochroną środowiska i ewentualnym napływem pod Bełchatów tysięcy ton śmieci zapewnia, że najnowocześniejsze instalacje przetwarzania odpadów są w pełni bezpieczne. 

- Dzisiaj takie instalacje spełniają najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe. Więc tak naprawdę można powiedzieć, że z tych instalacji uchodzi para wodna. To jest ogromny teren, ale na pewno instalacja nie oddziaływałaby na otoczenie – mówi prezes Dąbrowski.

komentarze (118)
Dodaj komentarz

PGE EKO REGION ! 

brawo wyborcy PIS a najlepsze jeszcze przed Wami

Domagamy się czystego powietrza fermy wiatrowe tego potrzebujemy to jest przyszłość "Zdecydowanie Nie dla Złoczew "

Ja mam pytanie ile prądu wy tworzą te śmieci ja wiem, czy ktoś ma pojęcie ????????????????

W latach 90' była presja na studia. Do dziś mam żal do nauczycieli naganiaczy ze szkoły którzy utwierdzali w nas przekonanie, że człowiek bez dyplomu nic nie jest wart. Myślę że to była celowa polityka MEN. Było bezrobocie i trzeba było jakoś roczniki przetrzymać do otwarcia rynku pracy UE. A potem wybchać z dyplomem do pracy na zmywak. Zwykłe ch#je!

taka prawda mnie najbardziej bawi jak mi nauczyciele z liceum mówili że źle skończę a jak wyjechalem do zatoki perskiej to zarabialem pewnie z 5 razy więcej niż oni xD kiedyś pojechałem nowym autem do rodziców i akurat widziała mnie moja nauczycielka z liceum której w ch$j nie lubiłem (mieszkała blisko mnie) poznała mnie i widać było ten ból **** że ja w wieku 23 lat miałem lepiej niż ona w moim wieku xD nawet na dzień dobry nie odpowiedziała tylko uciekała wzrokiem xDDDD

Wydaje mi się, że problemem nie jest sam fakt kończenia studiów, a wybór jakiegoś gównokierunku. Kupa ludzi myśli, że pójdzie na studia i praca z dobrymi pieniążkami sama się znajdzie. A to jest regulowane przez rynek. Przykład: gdy mój rocznik szedł na studia, kupa ludzi wybierała kierunki typu resozjalizacja, filologia angielska ("bo mam mocną 5 z anglika hehe") politologia. Zachodziłem w głowe po co im te studia, przecież co roku nie tworzy się tyle miejsc pracy dla specjalistów od angielskiego i reszty, żeby te studia miały dac jakąkolwiek sensowną przyszłość. Co najwyżej przeciętną. 15 lat później widzę, że nic się nie pomyliłem - pracują w warzywniaku, w cukierni, w jakimś salonie telefonów komórkowych. Natomiast ludzie wybierający kierunki bardziej techniczne, trudniejsze i porządane przez rynek, skończyli już lepiej, choć nie każdy, ale różnica widoczna gołym okiem. Tak samo jest z zawodówką - jak skończysz kierunek, który na rynku ma wzięcie i jest dość uniwersalny(spawacz, mechanik samochodowy) to masz z tego hajs, a skończ cukiernika, piekarza, jest ich na pęczki jak politologów.

Jejku już się nie mogę doczekać końca tego kołchozu. Pamiętam jak powstał i teraz dożyłem końca tego miejsca wzajemnej adoracji, nepotyzmu i kolesiostwa. Super!!! Ale się cieszę.

no i elegancko górników się przekwalifikuje na śmieciarzy i git

Chopy! Jadymy na Warszawe! Nie bydymy palić tych śmici z Łodzi, te lypsze z Warszawy majom słać do Turowa.

No to bedzie czas na to by nadać imię blokowi gdzie będą spalane śmieci na cześć Pana Prezesa Dąbrowskiego lub imię Pani Prezes Czmiel-Grzybowskiej. Gdzie Czas gdy nadawano imię ś.p. Edwarda Najgebauera Hali Energa ? 

PiS to dno, gdzie czasy gdzie elektrownią rządzili ludzie pokroju Kaczorowskiego, Najgebauera, Kozioła ? To byli fachowcy którzy budowali te zakłady, pieli sie po szczeblach latami, co co robi PiS ? Wywala takich ludzi i wstawia jakiś nieudaczników którzy jedyne co potrafią to pogrzebać region ! "Od 1981 r. pracował w Elektrowni Bełchatów. W 1988 r. powołany na stanowisko Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych, we wrześniu1996 r. objął funkcję Dyrektora PP Elektrowni Bełchatów, a następnie w 1999 r. funkcję Prezesa Zarządu-Dyrektora Generalnego - po przekształceniu Elektrowni w spółkę prawa handlowego."

No i kogo to? Trzeba było się nie określać politycznie. Każdy kto kiedyś się określił musi się liczyć z tym, że prędzej, czy później konkurenci dojdą do władzy i ich wyje@bią na zbity py@sk. Proste.

Proszę nie przesadzać vs. EN miernota nad miernotami, sekretarz PZPR nie będę pisał dalej bo w naszej kulturze nie należy mówić źle o zmarłych ..

Jo wum powiem tylko tyla , to faktyczno złoczewa nie beda , berą sie za śmiecia ,węgla juz nie łopłacalny beda .

Tak mosz racja , czyla 10 lot i kopalnia powi ci papa ,tyla bedo z tego wszystkiego , unijno kasa musza wpływoć

Nie głosowaliście na Trzaskowskiego, bo wam śmieci z Warszawy nie zaproponował?

Będzie taśmociąg ze śmieciamy z Łodzi. Bedzieta mogli żyć ze zbirania tego, co wiatr z taśmociąga poroznosi.

A dlaczego to nie elektrownia wzięła pieniądze za "dostarczenie" respiratorów, tylko znajomi ministra? Byłyby na piętnastą Barbórkę.

Każdy z nas powinien wybudować sobie taką przydomową elektrownię paląc śmieciami

Powinniście się cieszyć, że będziecie palić i wozić śmieci. Mogli przecież kazać wam pojemniki PCK okradać.

Mały to wymyślił chyba między flaszką wódki, a skrzynką piwa

To pomysł Zawady?

Brawo dla PiSu w kopalni i elektrowni ściągają zaciągi z całej Polski żeby kasę wyprowadzać w zamian nam śmieci dadzą brawo PiS, Brawo Senator brawo Posłanka kłamczucha !!

Brawo Pielucha.

Chytra baba z radomska i teyrowa z pajęczna ludzi swoich na wpakowały do elektrowni i kopalni to niech i śmieci zabierają do radomska i pajeczna.

Taka jest wola ludu bełchatowskiego. Tak wybrał naród bełchatowski i koniec. To już jest koniec...nie ma już nic...jesteśmy wolni...możemy iść.

Obecny prezes PGE to przynajmniej dba o miejsca pracy. w ELB najmądrzejszy prezes w historii koncernu tworzy nowe technologie spalania i produkcji prądu dla kraju

I bierze się za darmozjadów i nieudaczników z Pajęczna i Radomska.

Nie interesują ich mieszkańcy którzy mieszkają na wsiach. Blisko elektrowni. I będą wdychać smród. I zatruwać ich organizmy. Mieszkam juz od 12 lat na wsi niedaleko elektrowni i nikt mi nie powie że jest bezpiecznie. Bo mam 2 dzieci i obydwoje dzieci chorują na astmę przez te opary lecace z elektrowi. Nikt mi nie powie ze nie szkodzi. Mam nadzieję że ludzie się wezmą za to żeby nie pozwolić na spalarnie smieci na Elektrowni Bełchatów.

Napierw pogłeb wiedzę na temat nowoczesnego spalania odpadów i dopiero protestuj. W Woedniu w centrum miasta jest spakarnia i jest i bezpieczna i ekologiczna. A ludzie nie maja elementarnej wiedzy na ten temat więc się boją i protestują

Można już zapoznać się z oświadczeniami majątkowymi posłów i senatorów za 2019r. . Są publicznie dostępne łódzkie i bełchatów też jest.

Wszystko jest w fazie koncepcji. Mądrego (św. pamieci) profesora ekologii pozbawiono stanowiska, bo Francja tak chciała, a co do Bełchatowa - Niemcy się jeszcze nie określili...

Jak kopałem dół pod sławojkę za stodołą to ropa naftowa trysła..... Mogę trochę baryłek sprzedać....

Zdążyłeś się wysrać,zanim trysła ???

PiS to śmieciarze, smieciowisko z Polski robią. Zaczął Sławomir koleżka Pieluchy.

Smród ze składowiska z elektrowni połączy się ze smrodem z binkowa i będzie megasmród i nawet wycieczki będą przyjeżdżać to zobaczyć

A to dlatego wycinają teren i drzewa koło placu nawęglania - teraz wiem pod śmieci

No zawistnicy co u was? Psioczyliście na kopalnie i elektrownie to spalarnie śmieci "mieć bedzieta". Pani Prezydent ilu inwestorów ściągnęła do Bełchatowa? Może pora wziąć się do roboty prawdziwej a nie tylko skwerkami gdzie trawa na 2 metry. Taki ekologiczny trend typu kleszcze i komary nam nieobce?

Nie sprawdziła się w pierwszej kadencji, to dlaczego "ciemny lud" Bełchatowa wybrał ją na drugą kadencję ?

Dziwi mnie, że w obecnych wyborach prezydenckich nikt nic nie mówił co z Bełchatowem. Przed ponad rokiem przynajmniej zapewniali, że Złoczew będzie. Dobkowski weź się do roboty, zrób coś, nagłośnij temat Bełchatowa, a nie tylko będziesz opowiadał bogojczyźniane frazesy na akademiach.

Po co ma ktoś coś mówić jak głupki i tak zagłosują.

Ty licz na Dobkowskiego i pij zimną wodę to wyladujesz.

Semafor to już emeryt .... zawodowo i za trzy lata politycznie.....

Żeś chyba na głowę upadł - chłop idzie na emeryturę.

Jakby chciał to wcześniej by poszedł, prawa emerytalne nabył pięć lat temu

To już lepiej ten Złoczew odgrzebać i dalej palić węglem niż n.apierdolić kupe cuchnących śmieci niewiadomego pochodzenia a i pewnie Angela się podepnie i będą tu walić cały syf z Niemiec za darmoche.

Złoczew ponoć nie opłacalny???

Ten syf z Niemiec to z otwartymi rękami chciwi samorządowcy z PiSu w Bogatyni przyjmowali. Zwietrzyli cudowny interes na niemieckich śmieciach. Nie dla regionu tylko dla siebie.

Sławomir, koleżka Pieluchy też brał w tym udział?

Te 180 tyś ton starczy na 21 dni palenia w jednym bloku, lub 2 dni w całej elektrowni. Średnio dzienne elektrownia spala 100 tyś ton węgla. Logistycznie to wychodzi tak: 62 pociągi po 40 wagonów po 40 ton węgla na wagon, analogicznie ze śmieciami emoji

Węgiel spalany jest w kotle wieżowym cymbałku. Śmieci palone będą w kotle rusztowym. Chciałeś się popisac wiedzą a wyszedłeś na debila... Ale nie pierwszy raz więc już się pewnie przyzwyczaiłeśemoji

brakuje 800 ton.

Taką spalarnie śmieci zróbcie sobie na PGE narodowy, albo w ciepłowni Siekierki panie były wojewodo mazowiecki

Już czuje te ciężarówki przejeżdżające przez miasto.

Ciekawe czy wytrzyma nowe rondo na Wojska Polskiego, bo mieszkańcy smrodu diesla i śmieci nie wytrzymają.

Co dalej z misiewiczami z era i epj? Czy to już finito? Akcja przedwyborcza zakończona? Nie o take Polske my walczyli...

Sprawy są w toku, dochodzenie trwa, służby pracują. Wyjaśniają zatrudnienia i inne rzeczy.

Wszystko zgodnie z kodeksem pracy co tu więcej sprawdzać ja się pytam. Głupoty piszesz.

Nie do końca, kadrowiec z elektrowni od Pieluchy, taktycznie cały czas na zwolnieniu....

Pracowałem w takiej najnowocześniejszej spalarni śmieci i nie było tak cudownie. Przestrzeganie w 100proc BHP nawet nic nie dawało....

Plany pomysly tutu rutu nic konkretnego tylko kacze opowiesci

Czyli PiS może spalać śmieci ale zwykły obywatel już nie. O zgrozo....

A Greta gdzie jest?

Śmieci jako paliwo Dostaną za darmo od nas to jeszcze musimy płacić za odbiór śmieci W biały dzień nas okradają Kręcą duży biznes na surowcach szkło przetopia metal też a plastyk tektura spala

To będzie smród, po pisiorach niczego innego nie spodziewałam się.

Jak mają zarabiać na paleniu śmieci, to powinni nam płacić za śmieci albo przynajmniej odbierać za darmo.

Ciekawy jestem czy segregacja śmieci będzie. Panie prezesie Dąbrowski

Związki Zawodowe walczą o miejsca pracy i słusznie więc prezes te miejsca pracy tworzy

Masz rację związkowcy walczą i powinni walczyć o miejsca pracy ale powinni kierować się potrzebami całego regionu,nie tylko swoimi korzyściami.Wywiesili hasło " Żeby gospodarka rosła ,trzeba wodza a nie osła" -brawo górnicy ,wszyscy zrozumieli,że trudno posprzątać po przegranych. PIS się dwoi i troi ,ale zapora rośnie bo wspierają ją nieudacznicy ,których trudno usunąć tak się zakorzenili.

A kto niby rządzi tym bajzlem? Przegrani? Nie. Rządzą wygrani i trzeba po nich sprzątać po ich nieudolności. Akcje PGE po 6,69 zł, każdy decydent mówi o innych planach wobec PGE. Normalnie cyrk.

(...) a przecież nam żal, że nad naszym zwycięstwem niejednym, górują cokoły na których nue stoi już nikt"...

U W A G A DEBIL W PGE !!!!

O jakie stanowisko w pge może ubiegać się osoba jeżdżąca po pijaku, skazana za oszustwo urzędnika, umoczona w prywatyzacje spółki skarbu państwa, współpracująca z PO, bez wykształcenia kierunkowego, bez doswiadczenia w branży, z matura i studiami zrobionymi w 1 rok + korespondencyjny kurs fabrykowania dokumentów ????

Dobrze że wygrały pisiole bo inaczej elektrownia byłaby w rękach Angeli Merkel

Ha, ha. Niemieckie śmieci "utylizował" w Bogatyni poprzedni prezes PGE za rządów PiS. Podobno zarobili na tym ciężkie miliony.

To niezła propozycja PiS i posłanek Stąd. Jak wpychać misiewiczow to wiedziały, jak zadbać o region to niekoniecznie. Brawo Pielucha i Milczanowska.

Po co palić węglem jak można śmieciami jak duża część Polaków

Pomysł git tylko nie wszystkie bloki, bo co z ludźmi pod poziomem morza xd

Śmieci są bardziej kaloryczne i mniej toksyczne.

To była zapewne ironia matoly . 

Dzięki, jeden normalny wśród dzikich ????

To będzie dobry biznes Greta tunberg załatwi nam śmieci z całej Europy to będzie eko

Górnicy na smieciarki , nie zapomnijcie teczek że śniadaniem

Kilka dni temu prezes mówił że che wydzielić elektrownie ze struktur PGE a teraz że będzie budował instalacje do spalania śmieci? Coś tu kręci.

A był trzeźwy ???

180 000 ton teoretycznie na początek a w realu kilka razy więcej i w efekcie całe Bełchatów rozjechany przez wywrotki

Oni jeszcze nic konkretnego nie zbudowali i nie zbudują, może i lepiej dla nas nic za darmo nie ma wolę Niemca i euro

Najważniejsza Panie prezesie jest przyszłości regionu i miejsca pracy, zaraz potem rachunek ekonomiczny. Nie odwrotnie...

Ta nieudolna i chciwa władza zniszczy wszystko już stajemy się skansenem Europy

Buhhhaaa mamy wyższy intelekt buhhhaaa

Z prądem płyną tylko śmieci.

No to biznes wymyślili ja pier.... Geniusze... węgiel w ziemi leży 40 mln ton rocznie spalają tu 180 tyś ton emoji I ten prezes za to bierze 100 tyś na miesiąc wynagrodzenia ? Proponuje go wywalić ze stanowiska i nie palić tych śmiech i na to samo wyjdzie.. za 100 tyś wypłaty na miesiąc życzył bym sobie mądrzejszych rozwiązań.. no ale sami wybraliście partie rządzącą i prezydenta.. będziecie śmiech do roboty wozić w autobusach,

Ludzie, to jest bez sensu! Przyjmując średnią wagę ok. 50kg (i to z zawyżeniem) nadal wychodzi 3 600 000! Nie ma w Polsce tylu kibiców Widzewa! Poza tym póki co prawo tego zabrania!

A bełchatowskiej muły pasiaste zagłosowały na miernotę! No to teraz pis pokaze na co ich stać! Dzbany belchatowskie przeciez wybraly

To prezent dla wiernych wyborców Antka. Bełchatów city śmieciowe w Europie. Zamiast wągla bedzie śmietnik. Super perspektywa. Brawo ERA i EPJ.

180 tys. ton odpadów VS 40.000.000 ton węgla na rok....

Że co? Wychodzi, że śmieci bardziej kaloryczne niż węgiel....?

Gornikom zrobią prawka i będą wozić ekologiczne śmieci a cała reszta będzie dalej łazic jak łazi. Wodkan naprawią to z tego będzie walić.

Zamiast Złoczewa?

Wow, w Bełchatowie powstanie jezioro i wysypisko śmieci obok. Nic tylko pozazdrościć

z wodą na świecie problem; za chwilę może dowiemy się, że może nie do końca jezioro, co jeden wielki ściek z regionu...

Przez Bełchatów i rejon przejeżdżałoby setki ton odpadów dziennie - super!

Ha ha ha cennik najważniejszy , śmieci chcą palić w centrum Polski.Kto to wymyślił z pewnością indywiduum światowej sławy.

Ale produkować śmieci potrafisz ! przelicz ile rocznie wyprodukowała śmieci przeciętna rodzina, co z nimi robić ? wszędzie protesty przeciwko wysypiskom, wysypywać do morza ? jak to robiono w Libanie.Najpierw się zastanów dopiero rób "ha,ha,ha.

Produkcja śmieci jest wszechobecna ,ale to nie znaczy ,że ma być spalarnia w centrum kraju.Dlatego hasło górników jest na czasie "Żeby gospodarka rosła ,trzeba wodza a nie osła".

W Wuhan spalano śmieci na potęgę

Przynajmniej porządek będzie w Europie.

Porządki kadrowe w gieksie idą gdzieś bardzo wolno. Nieudacznicy i darmozjady się śmieją, nie zapracowana kasa idzie na konto. W spółkach też mają być porządki i wracanie do normalności.

Już pewnie nic nie będzie? Czy to była zagrywka przed wyborami? Jeśli tak to jaja jak berety...

PiS to tylko na śmieciach umie robić biznesy. Pamiętacie prezesa gieksy, Sławomira od Pieluchy jakie biznesy śmieciowe robił. A Łysek od Pieluchy wyjaśnił sprawę spalonej hali na Piaskach z syfem olejowym, a pisiory koło Pajęczna powiększają śmieciowymi. A ceny za śmieci rosną.

A co to za Łysek i jakie interesy robi?

To jest Łysek od Pieluchy, robi świetne interesy. Kasa idzie na konto.

Na czyje konto? Ha, ha, ha.

Bełchatowscy specjaliści zaraz się tu ujawnią.

Węgiel brudny, ale śmieci czyste. W jakim ja świecie żyje

W SKORUMPOWANYM

Czynnik ekonomiczny najważniejszy? Dotychczas ciągle słyszeliśmy, że równie ważne są jeszcze dwa czynniki: społeczny i środowiskowy. Wtedy mamy do czynienia ze zrównoważoną gospodarką. Tak głoszą najważniejsze strategie krajowe. Czy państwowe spółki nie powinny tu świecić przykładem?

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także