Rejestracja i logowanie

Tężnie są już gotowe ale... zamknięte dla mieszkańców. Kiedy będzie można skorzystać z nowych obiektów?

Wydarzenia 24-07-2020 Autor: Emste Foto: belchatow.pl
25

Dwie nowe tężnie solankowe, które powstały na Binkowie i Przytorzu w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa są już gotowe. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy mieszkańcy będą mogli z nich skorzystać. Wszystko przez epidemię koronawirusa.

Prace związane z budową tężni w parku im. J. Samujłły na Binkowie oraz w okolicy ul. Energetyków na Przytorzu zostały zakończone. Obiekty są bliźniaczo podobne do tężni wybudowanej dwa lata temu na os. Budowlanych.

- Ich centralnym punktem jest kolumna z gałązek tarniny, na które spływać będzie solanka. Na słupach zamontowane zostały reflektory, natomiast wokół tężni postawiono ławki. Dzięki temu, że konstrukcje są zadaszone, w zażywaniu inhalacji nie przeszkodzi deszczowa pogoda – informuje magistrat.

Tężnie powstały w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Początkowo planowano zbudowanie trzech obiektów, koszty okazały się jednak zbyt wysokie, a projekt został zmieniony – ostatecznie powstały dwie tężnie.

Problem w tym, że zgodnie z zaleceniami sanepidu wszelkie urządzenia z zamkniętym obiegiem wody powinny pozostać wyłączone. Mieszkańcy jeszcze przez jakiś czas nie będą mieli możliwości skorzystać z leczniczych właściwości bełchatowskich tężni. A kiedy obiekty zostaną uruchomione?

- Wszystko uzależnione jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Zgodnie bowiem z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego w czasie pandemii wszystkie urządzenia tego typu powinny być wyłączone, stanowią bowiem potencjalne zagrożenie. Zamknięty obieg wody i unoszący się wodno-powietrzny aerozol mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania cząsteczek wirusa. Podobnie rzecz ma się z miejskimi fontannami (główną i małą na placu Narutowicza, a także tą na Placu Wolności) oraz tzw. poidełkami, czyli źródełkami z wodą pitną – informuje urząd miasta.

Miasto zapewnia też, że wszystkie nieczynne w trakcie epidemii obiekty są w nienagannym stanie technicznym i przeszły coroczne przeglądy.

 

- Jesteśmy w pełni przygotowani na moment, kiedy korzystanie z wszystkich tych urządzeń będzie bezpieczne. Wtedy wystarczy je tylko włączyć – mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w bełchatowskim magistracie.

 

komentarze (25)
Dodaj komentarz

Przydałby się nowy plac zabaw przy przedszkolu nr 4 (oś. 1 maja). Wszystko jest w stanie tragicznym, wręcz niebezpiecznym! Obwiązane wstęgami.... TRAGEDIA i miasto tego nie widzi?! Już chyba lepiej byłoby zrównać teren. Najgorzej wyposażone przedszkole biorąc pod uwagę plac zabaw!!!

Chyba nie widziałaś placu zabaw przedszkola na Binkowie. Przed wakacjami dzieci "bawiły się" na kawałku trawnika obgrodzonym taśmami, bo całe wyposażenie się rozleciało. Pan konserwator naprawić nie może, bo atesty muszą być. Pozdrowienia dla pani dyrektor Iwony Niedasię.

Identycznie jest w czwórce..... parodia

Dobrze ,że na Reymonta na Przytorzu nie ma już tej patologi jak kiedyś, bo takie coś rozwalili by po jednej nocy...

te tężnie to nam są tak potrzebne jak panience z lupanaru majtki

bende mial gdzie smarzyc dopalacze he che he che

Ludzie zacznijcie wkońcu podróżować a nie siedzicie tylko w tym srajdolku. Tu już nawet raksa nie chce płynąć.

Jedyne co się buduje w tym mieście to tamy przez bobry na tej raksie.

Sanepid tylko kaplikuje we wszystkich sprawach miasta jak i mieszkancow o pomoc nie ma co sie zwracac protokoly pisza jak chca nie zgodne z prawda tam wszyscy do wymiany robia aby zla robote zaklamana a my placimy na takich Urzad Miasta powinien sie nimy odp zajac oni nie dla mieszkancow

Jakoś w Buczku i Szczercowie tężnie działają. I to zgodnie z przepisami. Można?

Lepiej pokoście trawę wszędzie i zadbajmy o miasto a potem się tężniami zajmujmy..

Zapraszam do Ciechocinka, 3 tężnie i 7 fontann pracuje i mają w **** zalecenia GIS. Tylko 2 godziny drogi z Bełchatowa, naprawdę przepięknie.

A nie dodałem: trawę też koszą w Ciechocinku.

A na Okrzei kolo Biedronki trawa do kolan dzieci nie moga wyjsc kto za to jest odpowiedzialny? Wstyd

na okrzei kolo biedronki tempy cwoku to jest 100% asfaltu betoznu i kostki brukowej nie ma tam ani 1 metra kwadratowego trawy wiec nie pij i nie cpaj tyle bo bredzisz ładnie

mordo lepiej smaz dopalacze a nie wudke . ja pale dopalacze i sie smieje a muj sonsiad pije wudke i ruha koty

Całe miasto jest zaniedbane. Trawy nieskoszone, krzewy niepoprzycinane zajmują chodniki i trzeba chodzić ulicą.

Ojejku bombelek nie może wyjść, to weź go na plac zabaw a nie na pole emoji

W tej trawie to kleszcze i żmije podobno siedzą. Jeszcze zjedzą bombelka i co to będzie jak 500 plus nie będzie?

Dobrze ze sa teznie ale w centrum miasta I na Okrzei trawe trzeba skosic zeby w centrum tak zaniedbane bylo miasto

to sie zglos cwelu pierdolniety do swojej spoldzielni do BSMu pajacu a nie tyutaj wypisujesz jakies brednie nie wiesz **** kto jest administratorem twojego osiedla czubku? co ma do tego miasto to bsm powinien skosic

Na Bińkowie też chaszcze. To co należy do spółdzielni pokoszone, to co miasta zaniedbane. W tym przypadku tez zaproponujesz żeby zgłosic do spółdzielni? Spytaj T. czy u niego też nie jest podobnie a nie rzucasz epitetami jak debil

Kiedy posprzątacie Armii Krajowej po remoncie? Od dwóch tygodni na ulicy leży drobne kruszywo, zwłaszcza na lewoskrętach jest gruba warstwa. Jest to bardzo niebezpieczne.

premier mówi do LUDA że jest wszystko ok! dawac solanke bo premier nie kłamie

Noo pikne panoćku emoji

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także