Rejestracja i logowanie

Związkowcy z Bełchatowa organizują manifestację w Warszawie. Ustalono datę protestu

Wydarzenia 29-07-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum
80
Związkowcy z Bełchatowa organizują manifestację w Warszawie. Ustalono datę protestu

Związki zawodowe wyznaczyły datę kolejnej manifestacji, podczas której będą domagać się budowy odkrywki w Złoczewie. Tym razem protest odbędzie się w stolicy. Związkowcy z bełchatowskiej kopalni, a także z Turowa, będą pikietować w Warszawie już 28 sierpnia.

To kolejna manifestacja organizowana w związku z brakiem decyzji w sprawie odkrywki Złoczew. Poprzednie odbyły się w Bełchatowie pod siedzibą koncernu PGE GiEK. Tym razem protestujący pojadą do Warszawy. Manifestację zorganizuje Federacja Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego.

- W związku z bardzo trudną sytuacją w branży węgla brunatnego , w Bełchatowie (Koncesja Złoczew), Turowie (brak docelowej koncesji do roku 2044) oraz PAK (likwidacja kopalń) na ostatnim posiedzeniu Prezydium Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego we Wrocławiu, zrzeszonej w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych, podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej w Warszawie – poinformowali związkowcy w oficjalnym komunikacie.

Manifestacja „w obronie miejsc pracy i energetyki na węglu brunatnym” odbędzie się 28 sierpnia w Warszawie. Jak informują związkowcy, termin zapisów, godzina i trasa pikiety zostanie podana w późniejszym terminie, po dokonaniu wszelkich formalności. W ramach Federacji Związków Zawodowych działa jeden z największych kopalnianych związków – MZZ „Odkrywka”. Niewykluczone, że w manifestacji wezmą udział także inne organizacje z kopalni i elektrowni Bełchatów. Do czego zachęcają sami organizatorzy, którzy zaprosili do wspólnej pikiety w stolicy wszystkie związki zawodowe kopalń i elektrowni działających w PGE GiEK, którym „na sercu leży dobro pracowników”.

Budowa odkrywki Złoczew to szansa na przedłużenie pracy bełchatowskiej elektrowni, a także na miejsca pracy dla górników. Węgiel w odkrywce Szczerców skończy się już bowiem około 2036 roku. Górnicy i energetycy z Bełchatowa mają już jednak dość przeciągających się w nieskończoność procedur, związanych z uzyskaniem koncesji dla złoża Złoczew. Zarówno PGE, jak i rząd, również unikają jasnych deklaracji w sprawie budowy nowej odkrywki. Prezes PGE podczas ostatniej wizyty w Bełchatowie zaznaczał, że rozpoczęcie budowy kopalni będzie zależało od wielu czynników m.in. społecznych, technicznych, a przede wszystkich ekonomicznych. Wojciech Dąbrowski stwierdził też, że że budowa Złoczewa to wciąż „jedna ze strategicznych inwestycji w PGE”, jednak to czy ona się rozpocznie, musi zostać poparte wcześniejszymi analizami. Takie słowa jednak zupełnie nie przekonują górników, którzy powoli tracą cierpliwość...

komentarze (80)
Dodaj komentarz

Brawo Związki

Tyle czasu fajnie się kradło i brało pensje. Dlaczego tylu ludzi chce nam źle ? 

Do Warszawy?? A gdzie wasza Mariola prezydent miasta? Czemu was górników i energetykow tak olala? Ludzie pierw głosujecie na pisiorow a teraz macie pretensje... dzieci małe by to lepiej rozwiązały

Nauczyciel wychowania fizycznego nowym prezesem spółki energetycznej Energoserwis dobra zmiana dalej trwa .

No nauczyciel od Pieluchy był dyrektorem HR i narobił niezłego ambarasu. Pierwszorzędny fachowiec i mściwiec. Teraz nowa Prezes połapać się nie może. Ciekawe czy odpowie za to?

A w goeku zatrudniaja kierowcow na. Stanowiskach koordynatorow i kierownikow. Debilizm nepotyzm. Kraj idzie w ruine. Bo ludzie nie wiedza ck robic. A ci co wiedza odchodza.

No niestety, górnicy mają coraz mniejsze poparcie społeczne i rząd dobrze o tym wie.

A co tak cicho z tymi porządkami po nepotkach od osłanek z Radomska i Pajęczna? Mamy nadzieję że to nie było tylko tak przed wyborami? Czyżby niektórym było wszystko wolno? Mamy nadzieję że to tak nie przejdzie...

no bo teraz nepoty z ŁODZI obstawiają swoimi nauczyciel prezesem Energoserwis.

Trzeba powiększyć składkę na związki. Wtedy będziemy skuteczniejsi.

A gdzie byli ci "związkowcy" kiedy tworzono spółki wyrzucając pracowników na niepewny los z bieda-zasiłkiem, bo nie wynagrodzeniem. Niech powiedzą jak potraktowali swoich (nielicznych) kolegów ostrzegających przed jakakolwiek zgodą na ta występną przecież akcję... Mój kolega z ZZPRC został nazwany wichrzycielem i próbowano go wyrzucić z pracy, za prawdę o tym, że oprócz synekur w radach nadzorczych i zarządach jest to szkodliwe, bo przede wszystkim drastycznie podnosi koszty (przeciętnie 2 a nawet 5 razy) w Kopalni i Elektrowni. Gdzie byli kiedy zniszczono Arel- Gips, fikcyjne suche odpopielanie, przeróżne "modernizacje" dla korupcyjnych dochodów, gdzie byli kiedy zamiast powierzyć remonty modernizacyjne w Elektrowni polskiej firmie zlecono je niemieckiemu Babcockowi w stanie likwidacji jak wskazywały dokumenty niemieckich sądów. Kiedy Grabarczyk bezczelnie głosił wyrok dla Bełchatowa, że S8 nie przez Wieluń - Bełchatów rezygnując z subwencji Unijnych, tylko abstrakcyjnym traktem w pobliżu łodzi (dla rodziny). I taka ciekawostka najważniejsza: to postawiło kropkę nad i w sprawie złoża Złoczew, bo S8 biegnie po złożu i jest tam węzeł komunikacyjny. Gdzie byli ci co teraz protestują, a swoja akceptacją zniszczyli przyszłość tysięcy ludzi głównie młodych... Teraz powinna być kara. Pozbawienie dochodów i wyrzucenie z pracy, by poznali smak mobbingu i braku kasy na bilet jak w spółkach. I na koniec: gdzie teraz są ci zwiaskofcy kiedy PGE filmuje i nagrywa w podczerwieni i normalnym widmie pracowników pozbawiając ich resztek praw i godności, łamiąc prawo brukselskie i polskie...

To że macie problem w Elektrowni to nie żal się do wszystkich. Co nas to zwykłych mieszkańców obchodzi że jakiś Olejarz miał układy z posłankami i załatwiali coś dla swoich. Przecież te panie nadal są w sejmie. Teraz PIS ma problem że trzymał z zapleczem Lewicy.

Jesteś z tych co tu na miejscu powtarzali mantrę: "...mnie tam na podotek wystarcy..." /pisownia oryginalna fonetycznie/. Zawsze miejscowi stanowili hamulec wszelkich dobrych zmian dla pracowników, gdy trzeba było sprzeciwic się rzadowi czy dyrekcji... Dziś sytuacja jest taka, że może was to nie obchodzić (jak zwykle zresztą), ale miej świadomość, że jedno stanowisko zlikwidowane w Kopalni lub Elektrowni, to cztery stracone miejsca pracy w Bełchatowie i okolicy. Taka jest zależność i tak też było np. po upadku Stoczni Szczecińskiej...

już na śląsku wirus jest zaraz w ten pge wleci i bedzie spokój

Związkowcy to dla mnie dno odkąd oferowali grupy za zapisanie się do nich.

Adaś czytasz do jakiej patologii i dziadostwa wspólnie z posłankami a szczególnie z Pieluchą doprowadziliscie?

Czytam i będą redukcje etatów i nie przedłużanie umów. Góra dwa lata i drugi blok odlaczamy razem z obsługą.

Będzie symboliczne oddanie słodkich bułek prezydentowi Dudzie?

I premierowi Morawieckiemu?

Czy to ma być wyjazd po współczucie, do warszawiaków, którzy głosowali inaczej niż Bełchatów, znacznie krytyczniej (i chyba mądrzej) oceniających, tych którzy teraz tak krzywdzą górników i przeciwko którym organizowany jest protest? Nie da się być za nimi i jednocześnie przeciw.

I chyba mądrzej. Kto kogo krzywdzi.

Chodzą do pracy na nocne zmiany w dzień funkcjonują na kamerach w galeri i mieście.

Po zakupach i po pysznym obiedzie śpią panie zawistowski. A w nocy do pracy poginają ,żeby taki Kargul jak ty miał światło w lodówce i światełka led na choince w wigilie. Wypij piwko. Ok? Zajmij się swoim życiem - po co ci marnować życie na zawiść,. na nocki nie chodzisz a ciśnienie ci skoczy. Życia sobie nie polepszysz stereotypami.

Wiola audyt zrobi to oliwa wypłynie i połowa niepotrzebnych nie będzie musiała już ciężko stać od 14 czekając na 15:00.

premier już zmobilizował rząd będą robić dla LUDA kanapki z pasztetową, po kanapce i do roboty i chwalić pana

strajk powinien byc juz dawno, będą musieli podjąć działania, nie zaryzykują zatrzymania kopalni i elektrowni

Strajk, ale o co? Że Unia nie pozwala zatruwać powietrza? To rząd ma twardo negocjować i zadbać o dobro gospodarki, na razie na węglu a później węgiel stop i własna elektrownia atomowa.

Adam nie ośmieszaj się już bardziej i nie daj manipulować się niezadowolonym poslankom. Związki nie są od inwestycji.

TzT ty sie nie ośmieszaj tu chodzi o miejsca pracy i byc albo nie byc calego naszego regionu. Ciemniak jestes jak takich prostych rzeczy nie rozumiesz.

Strajki w wakacje jak najbardziej a później w ferie zimowe polecam pikietowac. Cały Lidl się z was śmieje a Humax po papach was leje.

Kaczyński właśnie wyjechał z Warszawy ... Może, niech lepiej za nim na urlop jadą?

Do Warszawy jadą? Może najpierw by się pojawili pod Urzędem w Bełchatowie? Gdzie wsparcie Mariolki dla bełchatowskich pracowników PGE i jej troska o region? Warto chyba podziękować? Jak związki manifestowały na węglowej to ona przyjmowała czeki bez pokrycia od Mateusza.

Za tych pseudo prezesów ze spółek wielki czas się brać bo zniszczą wszystko jak w elbescie. Ramb, Bestgum na oparach. Do dzieła Pani Prezes. I szczegółowe kontrolę.

Jeszcze w spółka nam brakuje prywatyzatorki juz wystarczył cesorz cesarzowej nie chcemy

Takie wypłaty co mają w związkach to każdy pozazdrosci i nie dziwię się że jadą strajkować bo co oni zrobią jak zamkną kopalnię?

To przeważnie roszczeniowe typy, bez znaczenia dla pracodawcy, które znalazły swoją niszę w związkach.

Logika torfowych kopaczy jest dla mnie wielką zagadką. Parę tygodni temu prawie wszyscy podpisali się na liście i wrzucali kartki z zakreślonym Andrzejem do urn, większość to wierni piewcy dobrej zmiany, a teraz jadą protesty robić, bo rząd nie chce im nowej odkrywki otwierać, chociaż dał to już do zrozumienia dawno temu.... To jakby wysłać córkę do pracy do burdelu a później robić jej awantury że sąsiedzi się śmieją że jest puszczalska...

Pani Prezes, dalej, dalej porządki robić z tymi z ERA i EPJ...pora skończyć tę maskaradę.

No tego pośredniaka zamknąć, dyrektorkę ekonomiczną rozliczyć i wywalić.

Będą protestować przeciwko tym, których właśnie sobie wybrali - zawiozą swój wstyd do Warszawy. Warszawiacy pozrywają boki ze śmiechu.

Pod kauflandem was olali teraz na stolicę a puźniej kaufland i tak aż do zlikwidowania i ostatecznego wygaszenia folwarku . Tupcie i krzyczcie jak dzieci w sklepie przy kasie.

pierw analfabeto naucz sie jezyka polskiego, zdziwisz się co wywoła strajk, na dzień dzisiejszy zatrzymanie kopalni to paraliz dla calego kraju, będą musieli podjac działania to nie tak jak w twoim zawodzie operator betoniarki zastrajkujesz to dostaniesz kopa w **** i poszedł

Proszę nie pisać że górnicy tracą cierpliwość tylko jednemu związkowi zależy na zadymie i nie chce słyszeć że w ważnych sprawach rozmawia się przy stole a nie na ulicy. Pikieta wszystkich związków z kopalni i elektrowni już była, dali petycję do premiera i reszta zalerzy od rządu a nie od PGE. Chyba że z powodu koronawirusa nie można zorganizować wycieczki to trzeba wymyśleć pikietę w Warszawie. Kto nie jest mocny w argumentach ten krzyczy, zawsze tak było.

Masz rację Zibi-"Kto nie jest mocny w argumentach ten krzyczy".Rozwaga mówi ,że nas nie stać na Złoczew,ale co tam rozwaga, Trzeb spalić sąsiada stodołę żeby, ugotować swoje jajka-jak za PZPR.

A dlaczego protest będzie pod PGE skoro pozytywnej decyzji nie wydała jeszcze Łódzka ochrona środowiska, która ma czas do końca sierpnia. Coś mi tu pachnie polityką i utratą wpływów, bo grunt pali się pod nogami. Ale oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa.

Jedzcie może wkońcu tam was oświecą że Złoczew nie dla PGE. I jeszcze nie zaszkodziło by użyć gazu i pały przez policję.

Jak jesteś taki Eco to czym jeździsz???rowerem hulajnoga??Czy starym dieslem po Niemcy??

Nawęglu brunatnym.Niech robią elektrownie opalanym gazem,najwyżej droższy będzie ale eko.I Tych ala górników nietrzeba utrzymywać,tak samo na Śląsku nie opłacalne to zamykać .najgorsze pasożyty to górniki,rolniki,zawsze im mało.

Jeden jedyny związek który jeszcze funkcjonuje w tej kopalni, reszta leży na urlopach i leje ciepłym moczem na nas.

Jedyny związek który robi dużo szumu po utraconych wpływach za czasów poprzedników. Decyzja o Złoczewie nie zależy od PGE. Protest trzeba robić w Brukseli.

A dyrektor KWB to pracuje, jest jakiś pożytek z niego czy robi uniki?

Facet jest tylko po to aby kasę doić, zresztą tak samo jak poprzedni niemota. Katastrofa.

Co z porządkami kadrowymi w firmie pani Prezes, bo coś zwolniło. Ten od inwestycji i majątku w KWB wyjaśnił sprawę tej spalonej hali na Piaskach z syfem olejowym czy dalej udaje że pracuje?

Udaje że pracuje i jeszcze długo będzie. Nikt go nie ruszy.

To ten z 6 piętra od Pieluchy, to wielka siła inwestycyjna kopalni. Złoczew prawie załatwił.

dostaliscie tanie tampony,podpaski,zupki,musztarde oraz czeki to czego jeszcze chcecie juz przeginacie

Może pieluch wam potrzeba, jeśli tak to do Adasia, on ma kontakt?

Czy w Bełchatowie ktoś jeszcze głosuje na PiS?

tak wszyscy

Tak wszyscy umysłowo chorzy.

Kto się wami przejmuje panowie związkowcy? Właśnie Wojtek podpisał umowę ze Stalą Mielec. Tam się kopie węgiel a nie tu.

To Biedronka padnie bez górników

Super nie będzie kopalni i górników.zapraszam do prawdziwej pracy.

Te pseudo protesty związkowe to już kabaret, jak był czas to sprzedawali się i balowali z Pieluchą, Zawadą, a teraz udawanie obrony. Było 4 lata aby sprawę posunąć do przodu. teraz to po ptokach, czas minął. Morawiecki ostatnio zgodził się na unijne obostrzenia klimatyczne i żadnego Złoczewa nie będzie. Związkowcy nie bijcie piany i nie udawajcie, że tego nie wiecie. Nie pozorujcie się na obrońców. Najwięcej przebalował Adasiek z Zawadą i Pieluchą. Bełchatów powinien Was wywieźć na taczkach. Wydanie koncesji na Złoczew to blokada tamtych gmin a odkrywki nie będzie. Lepiej podejmijcie rozmowy co w zamian, jakie alternatywne miejsca pracy. Powodzenia.

OK, czyli w drugiej połowie sierpnia masowe testy na wirusa na kopalni i zamykają miasto na kwarantannę.

Hahaha tak właśnie próbowali wczoraj zrobić w PGG.

Brawo Związki , jako jedyni chyba coś działają na rzecz miasta i regionu , reszta będzie pisać swoje mądre komentarze ....i patrzeć jak się może samo zrobi ! 

Chyba na rzecz swoich rodzin i kolegów! A nie dla członków związku... Dziwie się że jeszcze są ludzi w odkrywce. Ja po 2 latach w odkrywce rozmów z zarządem otworzyłem oczy i miałem dość tych kłamstw w biurze.... Zapisałem się do innych związków i mam porównanie.

Taki z ciebie był zwionzkowiec jaki pracownik. Powiedz jeszcze ktora to twoja praca? Odkrywka jest najwiekszym zwionzkiem a widocznie takich skoczkow jak ty nie potrzebujom.

To tylko pokazuje jaki członków ma odkrywka xd Widocznie odkrywka takich jak Ty "potrzebujom" emoji

Pokrywka to wyjątkowe sprzedawczyki z Adaskiem na czele.

Teraz nie będziesz jeździł na wycieczki i kłamczuchy w mankiet nie ucałujesz.

Nie tak łatwo dostać się na wycieczkę emoji Jeździ tylko elita a nawet ta elita nie będąca członkami związku emoji Gdzie normalni członkowie są oszukiwania że nie ma już miejsc hahaha

Śmiech na sali

Złoczewa nie ma i nie będzie, PiS, Duda wszystkich oszukali. kiedy to do was dotrze?! za późno na cokolwiek, za 5 lat polowa bloków będzie chodzić, za 10 tylko 2-3, reszta będzie rezerowowa. 30-40% etatów do wygaszenia w ciagu 5 lat.

Złoczew był, jest i będzie. Jak nie wiesz to nie pisz bzdur.

piszesz że Duda i PIS oszukali a sam piszesz kłamstwa emoji

zaraz będzie to samo co na śląsku. Nagle po wybroach obniżka płac o 30% i 4 kopalnie do likwidacji. Tam jeszcze się boją związków, a u nas spokojnie, nikt nie będzie z nikim rozmawiał, tylko po cichutku będą z roku na rok wygaszać.

Uważaj żeby Ciebie nie wygasili. Jak nie wiesz w jaki sposób trzeba merytoryczne rozmawiać to nie zabieraj głosu. Przez 45 lat ludzie mieli pewną pracę i dobre zarobki a co za tym idzie godziwe emerytury. Dzisiaj Unia dyktuje warunki do której Polacy weszli po głosowaniu i trzeba wykonywać ich dekrety. Ale nikomu z obecnie pracujących krzywda się nie stanie, będą odprawy jak na Śląsku, tylko tu piszący głupoty niech martwią się o siebie.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także