Rejestracja i logowanie

Pojawiła się szansa dla GKS-u? Radni przyjęli uchwałę o finansowaniu rozwoju sportu w Bełchatowie

Wydarzenia 28-08-2020 Autor: Emste Foto: poglądowe
43
Pojawiła się szansa dla GKS-u? Radni przyjęli uchwałę o finansowaniu rozwoju sportu w Bełchatowie

Radni miasta na wniosek prezydent Marioli Czechowskiej przyjęli uchwałę dotyczącą wsparcia finansowego dla bełchatowskich klubów sportowych. Zdaniem urzędników, to szansa na wsparcie dla GKS-u Bełchatów, który od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi.

Uchwała, za którą głosowało podczas miejskiej sesji 20 bełchatowskich radnych (przeciwko zagłosowały dwie osoby), ma przede wszystkim wspomóc lokalnych sportowców i umożliwić im osiąganie jak najlepszych wyników. Magistrat podkreśla też, że miastu zależy na promowaniu aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Bełchatowa.

- Miastu zależy, by poprawić warunki do uprawiania sportu. Dlatego też na wniosek Marioli Czechowskiej, prezydenta Bełchatowa, radni zajęli się projektem uchwały dotyczącym przyznawania dotacji celowych dla klubów działających na terenie miasta. Chodzi o to, by nasi sportowcy mieli możliwość osiągania jak najlepszych wyników, a aktywny styl życia był coraz bardziej popularny wśród mieszkańców – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

W trakcie dyskusji w sali herbowej poruszona została też kwestia GKS-u Bełchatów. Sami włodarze miasta nie owijali w bawełnę, zaznaczając wprost, że uchwała to wyciągnięta pomocna dłoń w stronę klubu z ulicy Sportowej. 

- Jestem przekonana, że wsparcie udzielane przez miasto to jasny sygnał dla mieszkańców, zawodników i działaczy, ale przede wszystkim dla potencjalnych sponsorów, że klub jest ważną częścią Bełchatowa i warto w niego inwestować. Od wielu lat szukamy rozwiązań, które pomogą utrzymać klub w strukturze własnościowej. Aby zrobić kolejny krok, ważne jest ustalenie klarownego modelu finansowego. Pamiętajmy, że GKS ma w swojej nazwie Bełchatów, co zobowiązuje nas do pomocy – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jak wiadomo, sytuacja finansowa klubu jest trudna. Obecnie zobowiązania krótkoterminowe wobec Urzędu Skarbowego i ZUS-u wynoszą 5,5 mln zł. To jednak nie koniec. Klub ma też zaległości wobec zawodników, które sięgają 700 tys. zł. Te zobowiązania spowodowały, że minionym sezonie "Brunatni" mieli trudności z uzyskaniem licencji. Ostatecznie jednak Komisja Odwoławcza PZPN nałożyła na klub dwa ujemne punkty na początek nadchodzącego sezonu.

- Zgodnie z ustaleniami z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, do końca września tego roku musimy uregulować wynagrodzenia zawodników za ubiegły rok. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu sponsorów i miasta powinniśmy wywiązać się z tego zobowiązania – mówił prezes GKS Bełchatów, Wiktor Rydz.

Przegłosowana wczoraj uchwała ma służyć realizacji celów publicznych, które określono w pięciu punktach, są to kolejno: poprawa warunków uprawiania sportu na terenie Miasta Bełchatowa; osiągnięcie wyższych wyników przez zawodników klubów sportowych; zwiększenie dostępności mieszkańców do działalności sportowej prowadzonej przez kluby sportowe; zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do udziału w widowiskach sportowych oraz promocja sportu i aktywnego trybu życia.

W treści uchwały czytamy też, że udzielenie dotacji ma odbywać się w drodze otwartego konkursu ofert, ogłaszanego przez Prezydenta Miasta Bełchatowa. Z kolei same dotacje mają być przeznaczone na:

  • realizację programów szkolenia sportowego
  • zakup sprzętu sportowego,
  • sfinansowanie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
  • sfinansowanie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
  • sfinansowania kosztów organizacji zgrupowań, obozów sportowych i konsultacji szkoleniowych,
  • sfinansowania stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej.

Na chwilę obecną nie wskazano konkretnych kwot, o jakie będą mogły starać się kluby – mają być one uzależnione od wysokości środków zabezpieczonych w budżecie miasta na dany rok. Same konkursy mają być ogłaszane w miarę potrzeb oraz możliwości finansowych budżetu miasta.

komentarze (43)
Dodaj komentarz

Fan Club Z

TYLKO GKS BELCHATOW - GKS NIGDY NIE ZGINIE - ANTY WIADOMO KTO

Róbcie co chcecie ale nie za moje !

Przecież i tak nic ci nie pobiorą -.-

GKS nigdy nie zginie!

Obniżyć pensje prezesom spółek podległych miastu. Prezes nie powinien zarabiać więcej niż Prezydent Miasta. Zrównać zarobki prezesa z prezydentem. Miasta nie stać na takie wyrzucanie pieniędzy na garstkę ludzi. Radni reprezentujecie ludzi miasta obniżyć pensje prezesów!!!

Wielcy kibice siatkówki, oczywiście jest ich garstka zawsze wiernych, a reszta to jak już wiadomo że skra o mistrza nie gra to pusta hala! Kibicujesz skrze nie komentuj sytuacji GKS, my nie piszemy żeby pge przestało was sponsorować z pieniędzy podatników.

Dajcie spokój i nie marnotrawcie podatników pieniędzy. Maja boiska na kortach to niech kopia piłkę skoro jest dla nich tak istotna nie powstrzyma to ich przed gra nawet w błocie. Niech na własną rękę szukają Jelenia co będzie ich sponsorowal. Zdecydowanie się sprzeciwiam a mój głos w przyszłych wyborach leci gdzie indziej!

A ty możesz już głosować chłopcze?

Wolę żeby pieniądze poszły na GKS niż na pensje darmozjadów w zarządzie PGE ! pamiętajcie moje słowa najważniejsi ludzie to ci którzy wytwarzają prąd.. bo to oni tworzą zysk.. a nie Ci którzy są od kadencji do kadencji albo np od prezydenta czy premiera ! ale wracając do początku gdyby nie CI z zarządu to pewnie co miesiąc z pół miliona by do GKS mogło trafić..

GKS to nieodłączna część Bełchatowa Zrozumcie to w konccu werbusy z wiosek Jak nie pasi to wypa na wasze wiochy

Trzeba zacząć o tego, czy ten klub jest rentowny. Jeśli nie. To nie ma to sensu. Najlepiej ogłosić upadłość i grać od IV ligi. A sponsorować prywatny klub z pieniędzy podatników to absurd...

Absurd to bezużyteczne tężnie solankowe

Baranku boży, który gładzisz żydów, zgładź też arabów i murzynów.

Trawy nie ma kto skosić a na pensje dla piłkarzy maja dać ?

Sponsorowanie Gksu to jak picie piwa bezalkoholowego..

Proszę o informacje kto był przeciw.

GKS to najlepsza reklama dla miasta

A jakie wynagrodzenie dostaną zawodnicy? Mamy sie skladać wszyscy na ich pesje?? To jest nie do pomyślenia. Miasto niech finansuje sport w szkołach a nie rozpasanie klubu, który przez zle decyzje jest w długach. Żenada!!!!!

GKS ma szkółkę piłkarską, żeby ona miała sens istnienia, to musi być też główna, zawodowa drużyna na jak najwyższym szczeblu, żeby młodzież miała możliwość wybicia się do zawodowego futbolu poprzez występy w 1.zespole. Ostatnio kilku wychnwanków trafilo do klubów z ekstraklasy.

W końcu nasi wspaniali radni zorientowali się że to już ostatni dzwonek zeby ratowac belchatowski sport wyczynowy.I tu nie chodzi tylko o piłkę nożną.Za chwilę PGE zakręci też kurek z kasą Skrze więc trzeba też pomyśleć o alternatywie dle siatkarzy.A jak ktoś twierdzi że 3 tysiące głosów to mało to niech sobie sprawdzi ile potrzeba głosów żeby zostać Prezydentem Bełchatowa albo dostać się do Sejmu.Dość już pustych gadek,niech miasto przejmie klub i wsadzi tam ludzi,którym zależy na dobru klubu ale musi mieć pełną kontrolę nad ich poczynaniami...

Pani Prezydent obnażyła swoją indolencję ,nie do przyjęcia jest w dobie pandemii i trudnej sytuacji w kraju tak swawolnie zarządzać finansami.Głosy Radnych i wydawanie czy rozdysponowanie każdej niewłaściwie skierowanej kasy świadczy o niegospodarności .K.W.B. ma również w nazwie Bełchatów i niewiele z tego wynika,zważywszy że tylko okrzyk pozostał.

Rządowa pomoc ominęła GKS bo mieli zaległości wobec ZUS i US, więc tarcza antykryzysowa nie zadziałała. GKS to też jest firma, pracują w niej ludzie, więc jak zwykle cały ciężar spada na samorządowców.

dobrze że ci co piszą te komentarze to przynoszą korzyści dla miasta hahaha.....

Wszyscy 57 tyś.mieszkańców tego miasta płaci podatki i wybiera Prezydenta i Radnych ,którym powierza mądre ,oszczędne i transparentne zarządzanie naszymi zasobami ,dbałością o rozwój naszego miasta i dobrobyt jego obywateli.Nie do przyjęcia jest promowanie upadłego klubu i sponsorowanie garstki sportowców.Albo umiemy patrzeć w przyszłość wszystkich obywateli albo uprawiamy iluzjonizm,pobierając za to fantazyjne gaże. Każda instytucja w Polsce powinna służyć Polskiemu narodowi i stać na straży sprawiedliwości.

Siedźcie w domu i patrzcie się w smartfony.. i najlepiej niech nic nie będzie ! boże co za ludzie żyją w tym mieście.. brak słów..... Bardzo dobrze że miasto chce wspierać Sport ! Wspierać tradycję i wspierać sport nie za dużo tego siedzenia w domu ? kiedyś pełne place zabaw i bycia pod blokiem i grania w piłkę a dziś tylko w domach siedzą patrzą w smartofny i narzekają..

Skoro miasto wydaję kupę kasy na takie rzeczy jak hamaki, domki dla robaków, dokarmianie żuli czy pseudo-dworzec to może i wydać na klub który jest jednak większą promocją dla miasta niż wcześniej wymienione inwestycję...

trzeba zadać jedno podstawowe pytanie , dla kogo ten klub jeszcze istnieje ? dla tego dajmy 2-3 tyś ludzi ? pewnie przesadziłem , bo 3 tyś to jest jak Widzew przyjedzie i połowa pewnie i tak przyszła dlatego bo przyjechał Widzew emoji ile jest warta pomoc dla klubu , który jest tak naprawdę istotny dla kilkuset ludzi , nie może być tak że mieszkańcy w większości mają łożyć na klub , który nic nie wnosi do ich życia ! 

Tobie by dali lepiej. Byś się cieszył, kupił byś sobie zgrzewe browara, 2 kilo śląskiej na grilla, węgiel drzewny i na koniec zrobił byś wielką kupę w parku, jeśli nie zdążył byś dobiec do swojego apartamentu w wielkiej płycie. To by dopiero była rozrywka, a nie jakieś tam chodzenie na GKS.

i mamy odpowiedź zdesperowanego kibice , spod żabki ...z apartamentu w wielkiej płyty emoji który pewnie nawet karnetu nie kupuje na swój ukochany klub emoji nie rozśmieszaj mnie chłopczyku

Oj widzę że komentarz Szydercy trafił w samo sedno bo chłoptaś się zagotował jak woda na pierogi emoji

i to jest mądrze zarządzane miasto , dawać kasę na klub ,na który chodzi garstka kibiców , i znajdą się jeszcze tacy co napiszą iż GKS rozsławia miasto w Polsce ., ale w jaki sposób ? że ktoś powie że przyjechał klub z Bełchatowa ? z Bełchatowa w którym się nic nie dzieje i z którego uciekają ludzie ? to jest rozsławianie ? kiedy miasto zacznie wspierać realnie mieszkańców i realnie weźmie się za promocję miasta ? 

Dzięki GKS coś w tym Bełchatowie się jeszcze dzieje

wyprowadz sie

Zwiększyć lokalne podatki dla 35.000 dorosłych mieszkańców, po to by kilkunastu bełchatowian zarządzało klubem a kilkuset chodziło 20 razy w roku na mecze. I pytamko jeszcze ile miasto wydało w ostatnich latach na wsparcie dla gks, ze swoimi spolkami łącznie. O jeszcze ile kosztuje utrzymanie stadionu i boisk, ktore wczesniej byly w klubie gks. Ciekaw jestem ile wyjdzie milionów. A moze ktoryś radny napisze i sprawdzimy jak przygotował sie do podjęcia uchwały

Np.Radni z Kielc uchwalili ostatnio dotację 6 mln zł żeby ratować klub Korona Kielce. Więc wydatki Bełchatowa na GKS to pewnie pikuś

Czy w gieksie nadal jest sekcja zapaśnicza czy skupiliście się tylko na tych miernotach kopiących piłeczkę ku uciesze garstki pseudokibiców?

Jest sekcja zapaśnicza, a także ponad 500 dzieciaków trenujących piłkę nożną. Bardzo dobra informacja, Skra jak i GKS to dobra tego miasta, które promują Bełchatów. Większość klubów z Polski jest wspierane przez miasto. Dodać do tego 2mln z PGE na akademie, pieniądze z z ligi i mądre zarządzanie i powinno się udać wyjść na prostą.

jak GKS promuje miasto ? i ile ta promocja może kosztować ? 500 tyś ? miasto utrzymuje stadion , i pewnie nie tylko tak wspiera klub na który nawet w mieście nie ma zapotrzebowania , nie oszukujemy się , ale na GKS przychodzi garstka w stosunku do liczby mieszkańców , chyba czas zakończyć pomoc na coś , co nie przynosi z tego żadnych realnych korzyści ! 

Byłoby więcej, gdybyś zamiast marudzić w internecie - sam przyszedł wesprzeć dopingiem swój lokalny klub

Tylko po co, czy według Was wszyscy mieszkańcy mają się interesować tym klubem. Widać po liczbie widzów jaki jest zapotrzebowanie. A jeszcze jedno rozumiesz szkolenie dzieci ok, ale płacenie pensji piłkarzom z publicznych środków jest dla mnie żenujące i powinno być prawnie zakazane.

@POL a co za różnica czy piłkarze dostaną wypłatę z budżetu poprzez spółkę skarbu państwa (pge) czy od samorządu? Wiele klubu jest sponsorowanych częściowo z budżetów miast. Z resztą ta dotacja dotyczy nie tylko GKS, ale każdego innego klubu (kolarskiego, lekkoatletycznego itp.) działającego w mieście.

Jeśli nie wiesz to już wyjaśniam. Jeśli z budżetu samorządowego to np. w jakieś szkole, szpitalu nie przeprowadzisz remontu, a może braknie na remont dziurawej drogi pod Twoim domem itp., dodatkowo skąd dany samorząd ma kasę, a np. z naszych podatków i nie wszyscy chcieliby wydawać te pieniążki na pensje piłkarzy. A jeśli ze spółki skarbu państwa to jest to możliwe z wypracowanego zysku przez dana spółkę i wtedy Zarząd takiej spółki odpowiada przed Radą Nadzorczą i tyle.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także