Rejestracja i logowanie

Unia przykręca śrubę w sprawie emisji zanieczyszczeń. Czy bloki bełchatowskiej elektrowni podołają wymogom?

Wydarzenia 07-09-2020 Autor: Greg Foto: Archiwum
49
Unia przykręca śrubę w sprawie emisji zanieczyszczeń. Czy bloki bełchatowskiej elektrowni podołają wymogom?

Koncern PGE GiEK modernizuje bloki energetyczne w elektrowni Bełchatów, aby te były w stanie spełniać wymogi unijne związane z emisją zanieczyszczeń. Dobiega końca właśnie remont najstarszego bloku nr 2. Spółka zapewnia jednocześnie, że w najbliższych latach nie jest planowane wyłączenie żadnego z bloków.

W bełchatowskiej elektrowni wciąż trwają prace, które pozwolą dostosować najstarsze bloki do unijnych wymogów dotyczących emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Koncern PGE GiEK zapewnia jednocześnie, że w najbliższych latach żadna z jednostek nie zostanie wyłączona. Obecnie modernizowany jest najstarszy blok nr 2. W połowie roku zakończyły się tam prace w części dotyczącej głównych rurociągów parowych, układu paleniskowego. W najbliższych miesiącach planowana jest też końcowa część modernizacji chłodni kominowej. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Jak zaznacza koncern PGE GiEK, dzięki temu blok spełnia wymogi konkluzji BAT w zakresie emisji pyłu. Dzięki przeprowadzonej modernizacji przedłużona została także możliwość eksploatacji jednostki o kolejne 100 tys. godzin, dzięki czemu będzie mógł on działać do około 2034 roku.

Spółka zapewnia, że trwają także modernizacje pozostałych jednostek pod kątem dostosowania ich do unijnych wymogów. Przeprowadzane są m.in. prace modernizacyjne układów odsiarczania spalin bloków 3-6 oraz 8-12, a także montaż instalacji odrtęciowienia spalin, modernizacja instalacji monitoringu spalin czy planowana zabudowa instalacji odazotowania spalin na drugim kominie. Czasu pozostało niewiele. Elektrownia musi się bowiem dostosować do najostrzejszych wydanych dotychczas przepisów w zakresie emisji przemysłowych. Termin wyznaczono na sierpień 2021 roku. 

Koncern dementuje też pogłoski o wyłączeniach bloków energetycznych w bełchatowskiej elektrowni.

- W najbliższych latach nie jest planowane trwałe wyłączenie jednostek Elektrowni Bełchatów – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Przypomnijmy, że w 2019 roku po 38 latach pracy na zasłużoną „emeryturę” przeszedł najstarszy blok nr 1. Jednostka definitywnie z użycia została w czerwcu. Według wyliczeń PGE blok przepracował aż 240 tys, godzin i od 1981 roku wyprodukował 78 mln MWh, które przez ten czas trafiała do ok. 800 tys. gospodarstw domowych. Wyłączenie „jedynki” spowodowało, że moc elektrowni Bełchatów została uszczuplona o 370 megawatów. Obecna moc zainstalowana elektrowni wynosi 4928 MW, a osiągalna 5102 MW. Energetyczny kompleks wciąż pozostaje największą w Europie elektrownią na węgiel brunatny.

komentarze (49)
Dodaj komentarz

Blok nr 1 otacza mgiełka kłamstw. Raczej nie jest prawdą, że "...w 2019 roku po 38 latach pracy na zasłużoną „emeryturę” przeszedł najstarszy blok nr 1", bo to był najlepszy pod względem produktywności blok elektrowni, a na jego zamkniecie naciskali od lat lobbyści od monopolu modernizacji ELB, bo był wrzodem pokazującym jakość "modernizacji" kiedy bez modernizacji stary blok nr 1 był na każde skinienie dyspozycji mocy, bezawaryjny, eksploatowany wbrew wszelkim logicznym zasadom... Blok na "emeryturze" to kłamliwa kpina. Smaczkiem jest ta "emerytura", czyli rozkradzione wszystkie elementy, które mogli wynieść ci co mieli swobodny dostęp przy milczącej atmosferze zarządu...

wczoraj Moskwa , dziś Bruksela ...tak się Polskę poniewiera ! 

W PRL lepiej potrafili kłamać

Dlaczego nasz kraj wszystkie tego typu bzdurne obostrzenia i nakazy przyjmuje w ciemno? Czy to jest jeszcze suwerenne Państwo?

Podskoczy się, rozda rano znowu po słodkiej bułeczce i to załatwi sprawę.

Juda w przemówieniach mówi że jesteśmy suwerennym państwem, no to jak jesteśmy suwerenni to palimy czy chcemy, czy ja czegoś nie rozumiem?

ha ha dobrze że nie przykręca śruby w sprawie WYDAJNOŚCI pracy. To w elektrowni było by załamanie nerwowe 80% procent pracowników. Pytali by jakto to już nie można spać na nockach? hehe

Ty nierób to pewnie nadal wierzysz że prąd do gniazdka płynie bo krasnoludki go robią, węgiel się sam kopie i krasnoludki noszą go do elektrowni , krasnoludki sterują turbinami a mrówki wynoszą popiół na składowisko a wodę leje Sasin, wszyscy pracownicy kopalni i elektrowni śpią w robocie tylko ty masz dyżury pod Żabką j co 2 godziny małpka i piwko i jak trochę łapiesz kontaktu z rzeczywistością napiszesz jakąś bzdurę, prawdziwy nierób

haha w punkt

Judaszowe słodkie bułeczki zjedzone? Znacie kogoś, kto nie przyjął?

Elektrownia zależna jest od kopalni, Złoczew nie ruszy, i z elektrowni można muzeum zrobić....

Gdzieś słyszałem, że oświadczenia polityków też tych z bełchatowa są jawne i do zobaczenia w internecie i że pracują oni w czarnym domu , elektrowni i kopalni a tam po 240 i 340 tysięcy rocznie czyli po 20- 30 tysi na miesiąc. Czy to możliwe, ktoś mówił . Nie wiem

Tak, są jawne bez problemu możesz sobie w Internecie zobaczyć ile zarabiają politycy, samorządowcy nawet Ci z bełchatowa na Binkowie elektrowni czy kopalni.

Masz rację są jawne

Do PGE nie przyjęli, w polityce się nie udało, to zostało przeklejaniu tej samej wiadomości po artykułami.

Nie wiem o co chodzi i o kogo wiadomość ale chyba ty tylko czytasz każdy artykuł i komentarze i sam ich sporo piszesz. Też nie pracujesz ? Za dużo czasu i nuda. Pamiętaj trzeba pracować. Pracować.!!!

Trzeba pracować. Bez pracy nie ma kołaczy.

Zarobki bogaczy od Pieluchy, np. Marzena Kowalska z elektrowni wg oświadczenia za 2019 rok-215 328,86 zł. To tylko dochód z PGE. A prąd coraz droższy.

zgoda likwidujemy elektrownie na węgiel ale w zamian stawiamy w regionie w którym się znajdowały nowsze rozwiązania albo inne zakłady przemysłowe,coś za coś inaczej nie ma zgody

a co w tym temacie robią nasi parlamentarzyści i władze miasta,odpowisdam - NIC

Kolej do Piotrkowa i Łodzi budują. To jest Twoim zdaniem NIC?

może do Wiednia buchachaaa

Wszystko zmierza do tego, że PiS postawi kropkę nad i w sprawie regionu i nie tylko. PRL, PZPR zbudował region a PiS zanosi się na to że będzie jego grabarzam. Ja rozumiem że węgiel się skończy ale rolą polityków jest budowa czegoś nowego, aby iść do przodu. Ale ci obecni, lokalni i wyżej tylko region chcą zdoic. Przysyła się decydentów z daleka aby nie byli powiązani z regionem. Marszałek województwa musi być obcy, prezesi, dyrektorzy tak samo. Nie widzicie tego, głosujecie w wiekszosci na nich, to jest niepojęte jak daliście się sprzedać. Te judaszowe srebrniki nas pogrzebią.

"Nową przypowieść Polak sobie kupi,że i przed szkodą i po szkodzie głupi..."

Polacy nie mają nic do powiedzenia w unii ! Politycy każdej opcji za judaszowe unijne srebrniki sprzedali by swoje matki ! W naszym kraju nie wybiera się ludzi aby pilnowali naszych spraw , aby dbali o nasz kraj , tylko aby wykonywali polecenia decydentów z Brukseli ! Historia nic nas nie nauczyła , kiedyś Rosja dziś Bruksela ! Pozdrawiam wszystkich zwolenników unii, przecież dają nam dotacje , Polka się zmienia ....czy aby na pewno zmienia się dla Nas ? czy dla nich ? i czy aby to jest bezinteresowne ? no pomyślcie sami ! 

Toczy się wojna ludkowie i choć nie możecie tego pojąć, bo uczono was nie historii tylko bajeczek. Wojna na skalę światową weszła w czwarty etap, który można nazwać fazą "cowid", co tłumaczone dosłownie oznacza etap identyfikacji krów. Od tego jak zachowają się ludzie na świecie, w Europie, a przede wszystkim tu w Bełchatowie, zależy przyszłość regionu i losy dwóch największych bliźniaków energetycznych. Nie łudźcie się, że jacyś decydenci w PGE, czy w rządzie mają wasze dobro na pierwszym miejscu. Jest dokładnie odwrotnie i tylko wasza siła zbiorowa może ich zmusić do czegokolwiek...

Przyszłość świata zależy od tego, jak zachwają się ludzie w Bełchatowie. Ha,ha,hi,hi. Dobre. Ale się pośmiałem. A w Koziej Wólce też, czy wszystko zależy li tylko i wyłącznie od bełchatowian?

Masz duży problem z rozumieniem czytanego tekstu i cóż mogę tylko zaproponować wielokrotne czytanie powoli, aż zrozumiesz... Niestety to smutne, że szkoły opuszcza tylu wtórnych analfabetów. I nie pośmiałeś się Magdobis...

Krystyna - gazy - gazownia - gaz - Rosja - Putin !!!!

A nie czasem "...gazy-kapusta lub śliwki" emoji ?

Jak komuś gazy i wszytko inne kojarzy się z Putinem, a nie niestrawnością, to powien się leczyc.

Pytanie powinno brzmieć , czy politycy dadzą radę. Ja mam wątpliwości. To już jest kolejny etap niszczenia polskiej gospodarki. Od roku 1990 po kolei wszystko niszczą. Tylko jest to rozłożone na etapy. Została jeszcze energetyka. Wszystkie rządzące partię robią to samo. W Polsce mają być zachodnie markety i drogi. W pozostałych dziedzinach mamy być podwykonawcami trzeciego rzędu. Żadnej polskiej myśli, żadnego własnego projektu. Nawet obsługę warszawskiego gówna oddaliśmy Niemcom. Trzeba by wszystko ułożyć od nowa, niestety światełka nie widać. Obecna unia i obecni politycy, różnych partii, to nieunikniona katastrofa kraju. Będziemy obywatelami trzeciej kategorii we własnym kraju.

Nie rozumiesz, że już jesteś obywatelem trzeciej kategorii jak to napisałeś. Nawet robotnicy z Bałkanów przy zmniejszaniu opłacalności wytwarzania prądu w elb dostają trzy razy tyle pieniędzy co Polak. Kolega z francuskiej elektrowni powiedział mi, że u nich to natychmiast byłby strajk... No ale to Francja nie Polska, w której wszystkie rewolucje wywołują agentury miejscowe lub zza oceanu (CIA).

No Krystyna chrabąszcz - pomidorowa co ma gazy, będzie miała niezłe pole do popisu.

Pomoże jej papuga zPO i pabianicki niewykształciuch.

Mazurek w RMF FM, po odpowiedzi Sasina - "Ilość wody wylana przez Pana w trakcie tej rozmowy wystarczyłaby na nawodnienie nie tylko województwa łódzkiego"

Dopóki POKO'wcy rządzą w GiEK'u, a jest ich jeszcze dużo, nie będzie dobrze

Patrz nowa papuga z PO

Wojtek jeżdżący rowerem na podwójnym gazie, chętnie coś tam przytuli

To tylko u nas Proces likwidacji przemysłu rozpoczęty a tu modernizuja bloki buhhhaaa pranie kasiory w biały dzień

To wyjaśnij ty fascynacie degeneracji na czym polega i co to jest to "...pranie kasiory w biały dzień". Pewnie wóda tak ci zdegenerowała mózg, że sam nie wiesz co tu kleisz.

Kurunabojki jak nie weźmiecie się w kupe, to prąd będzie z kopalni niemieckich.

Dobra ta Niemiecka technologia, u nas to jest kopalnia, potem elektrownia na końcu prąd. A niemcy prosto z kopalni prąd mają...

Na szczęście technologia się rozwija i nie potrzebujemy takich reliktów jak ten pod Bełchatowem. Poczytaj o bateriach z odpadów atomowych które raz naładowane trzymają 28 000 lat!

Analfabeta

a po jakiego *uja modernizować jak proces likwidacji już się rozpoczął? Fachowców nie uświadczysz, który jeszcze został to go straszą... Zaraz zostaną tylko ci co myślą, że prąd jest z gniazdka a woda z kranu.

Niech się Czajką zajmą

W tym problem, że już poprawili.

No to koniec Krystyny i jej gazów, pierwszy raz UE na coś się przydała.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także