Rejestracja i logowanie

Powstanie kolejna odsłona niezwykłego albumu o Bełchatowie. Miasto zachęca do podzielenia się historycznymi zdjęciami!

Kultura i Edukacja 14-07-2020 Autor: Greg Foto: Materiały Muzeum Regionalnego w Bełchatowie/facebook
2
Powstanie kolejna odsłona niezwykłego albumu o Bełchatowie. Miasto zachęca do podzielenia się historycznymi zdjęciami!

To będzie prawdziwa gratka dla wielbicieli historii. Muzeum Regionalne przygotowuje się do wydania drugiej części albumu pt. „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”. Prace nad publikacją już się rozpoczęły i potrwają kilkanaście miesięcy. Placówka zachęca bełchatowian do podzielenia się archiwalnymi zdjęciami i dokumentami z lat 1960-2000.

Przypomnijmy, że w 2014 roku muzeum wydało pierwszą część albumu pt. „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”, który opowiadał o historii miasta od początków XX wieku do lat 70. Pracownicy muzeum postanowili teraz przedstawić najnowszą historię Bełchatowa.

- Zależy nam, by druga część naszego albumu, podobnie jak poprzednia, dokumentowała nie tylko obiekty i miejskie budynki, po których niejednokrotnie zostały dziś tylko wspomnienia, ale także samych mieszkańców. Naszym celem jest zabranie czytelników na spacer ulicami Bełchatowa sprzed lat i pozwolenie im niejako cofnięcia się w czasie – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

Pracownicy bełchatowskiego muzeum, którzy pracują nad przygotowaniem publikacji, liczą na pomoc mieszkańców. Wielu bełchatowian w swoich domowych zbiorach z pewnością posiada wiele unikatowych zdjęć i dokumentów związanych z historią Bełchatowa.

- Dla nas będą to nieocenione perełki. Szczególnie zależy nam na fotografiach ukazujących rozwój Bełchatowa pod wpływem naszego kombinatu energetycznego, czyli kopalni i elektrowni. Mam tu na myśli m.in. budowę osiedli czy szkół, ale nie tylko. Wierzę, że uda się dotrzeć do zdjęć tych miejsc, które bezpowrotnie zniknęły, jak chociażby wysadzony w powietrze na początku lat 80. kościół ewangelicki – mówi Marek Tokarek.

Osoby, które chciałyby się podzielić zdjęciami lub historycznymi dokumentami, proszone są o kontakt z pracownikami muzeum pod nr tel. 44 633 11 33.

Zakończenie prac nad albumem planowane jest na jesień 2021 roku. Nakład wyniesie 1000 egzemplarzy. Muzeum planuje również dodruk pierwszej części albumu.

komentarze (2)
Dodaj komentarz

niech luki, daro i marioletka się wykażą, wszakże to oni są spece od miasta i jego historyji

Antonette byś się zdziwił , ale politan na potężne zbiory na temat historii Bełchatowa.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także