Rejestracja i logowanie

Pięć partii w Sejmie? Czy wyniki prawyborów zdradziły przyszłość?

Region 08-10-2019 Autor: Emste Foto: poglądowe
9
Pięć partii w Sejmie? Czy wyniki prawyborów zdradziły przyszłość?

Czy owiane legendą wyniki wyborcze z Wieruszowa kolejny raz niczym kryształowa kula zdradziły przyszłość i wskazały rezultat ogólnopolskiego rozdziału głosów na partie startujące do Sejmu? W minioną niedzielę, 6 października zorganizowano we wspomnianej miejscowości prawybory. Na pierwszym miejscu uplasował się PiS, zaraz za nim KO z prawie połowę mniejszym poparciem. Próg wyborczy przekroczyła też Konfederacja, SLD i PSL.  Mimo, że frekwencja wyniosła jedynie 13%, to rezultat tego plebiscytu przykuł uwagę prawie wszystkich ogólnopolskich mediów. Co jest powodem tak dużego zainteresowania wieruszowskimi wyborami?

 

Co takiego fascynującego jest w prawyborach w 14-tysięcznej gminie? Okazuje się, że już od wielu lat rozkład głosów w Wieruszowie jest bardzo podobny do ogólnopolskiego wyniku, różnice mieszczą się w zakresie błędu statystycznego. Zauważono to już w 1997, kiedy to w Wieruszowie odbyły się pierwsze prawybory. Miasto odwiedzili wtedy najwięksi ówcześni politycy: Włodzimierz Cimoszewicz, Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski.

W tym roku burmistrz Rafał Przybyło postanowił zorganizować wieruszowskie prawybory po raz drugi w historii i sprawdzić czy i tym razem pokryją się one z opinią narodu. Mieszkańcy głosowali na komitety, a nie na poszczególnych kandydatów. A jak rozłożyły się głosy?

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się PiS, na który zagłosowało 46,5% osób. Na drugim miejscu KO z poparciem 23,49%. Numer trzy to SLD13,08% poparcia. Próg wyborczy przekroczył również PSL7,86% oraz Konfederacja7,02%.

Już w najbliższą niedzielę przekonamy się czy Wieruszów kolejny raz okaże się "Nostradamusem" w kwestii preferencji wyborczych ogółu Polaków.

komentarze (9)
Dodaj komentarz

na pewno konfederacja się nie dostanie do sejmu więc te wyniki o kant wiadomo czego potłuc nalezy

Konfederacja ! Reszta partii i ich światopogląd obraża mój intelekt

Gdyby Konfederacja miała 7% to Patryk Marjan z Belchatowa zostaje posłem. Hoho już widzę tą panikę lokalnych polityków. A co mi tam, głosuje na młodego, niech robi zamieszanie. Bedzie ciekawie

no niestety nawet jak wejdzie to będzie mógł jedynie robić zamieszanie. nie będzie miał ŻADNEGO wpływu na realne działania dla regionu i Polski.

Zamieszanie już jest, większego nie trzeba. NIE DLA KONFEDERACJI, nie dla Korwona i Brauna. Nie dla pogardy i ideologii chrzescijanskiej wiślanej gdzie więc tylko da.

Konfederacja

TYlko PIS!!!!

TYLKO KONFEDERACJA

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także