Reklama

Reklama

Delegacja rządowa w Bełchatowie. Przedstawiciele ministra Sasina przyjechali gasić "pożar" w zarodku?

Opublikowano: 4 grudnia 2020 08:26
Autor: Greg | Zdjęcie: Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

kopalnia-i-elektrownia Przedstawiciele rządu spotkali się ze związkowcami z PGE. Podczas spotkania w Bełchatowie padły deklaracje i obietnice wobec przyszłości bełchatowskiego kompleksu energetycznego. Czy to próba gaszenia pożaru i odpowiedź na groźbę strajku w kopalni i elektrowni?

Reklama

Atmosfera w bełchatowskiej kopalni i elektrowni, jak w całym koncernie PGE, jest bardzo napięta. Załoga w referendum opowiedziała się za strajkiem. Związki zawodowe ogłosiły, że jeśli do 7 grudnia nie zostaną podpisane stosowne porozumienia i spełnione żądania pracowników, to w zakładach PGE rozpoczną się akcje protestacyjne. Związkowcy żądają gwarancji miejsc pracy dla załogi i rozmów o przyszłości bełchatowskiego kompleksu. Górnicy i energetycy obawiają się zapowiedzianej przez koncern rewolucji. W najnowszej strategii PGE mowa jest bowiem o zwrocie w stronę „zielonej energii”, przy jednoczesnym ograniczeniu roli węgla w energetyce. To rodzi olbrzymie obawy o przyszłość kompleksu w Bełchatowie.

Zapowiedź strajku sprawiła, że w Bełchatowie pojawiła się delegacja rządowa. Przedstawiciele Ministerstwa Aktywa Państwowych oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przyjechali z obietnicami, które mają nieco uspokoić nastroje i ugasić przysłowiowy pożar. Na spotkaniu zorganizowanym w koncernie PGE GiEK obecne były też władze spółki. Spotkanie było transmitowane online i mogli je śledzić też pracownicy. Co usłyszeli z ust przedstawicieli rządu?

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, podkreślał, że strona rządowa chce, aby Bełchatów widniał na energetycznej mapie Polski również w przyszłości.

- Jednocześnie chcemy zaproponować pracownikom spółki nowe rozwiązania na przyszłość. Podkreślam, że intencją rządu jest postawienie pracownika w centrum transformacji, ponieważ to ludzie są najważniejsi – powiedział Artur Soboń.

Dlatego, jak podkreślił, rząd chce, aby strona społeczna włączyła się aktywnie w konsultację procesu transformacji strategii rozwoju regionów. Zaznaczył też, że transformacja nie oznacza likwidacji miejsc pracy, ani jakichkolwiek naruszeń praw pracowniczych.

Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zapewniał z kolei, że rządzący mają „narzędzia i szeroką perspektywę” m.in. w postaci unijnych funduszy. Zaznaczył, że ministerstwo chce, aby część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji była dedykowana regionowi bełchatowskiemu.

- Budując plan transformacji i źródła finansowania patrzymy szeroko, ponieważ nowa perspektywa daje możliwości finansowania przyszłych potrzeb spółki – mówi Waldemar Buda.

Prezes koncernu PGE GiEK – Wioletta Czemiel-Grzybowska podkreśliła, że przyjazd delegacji rządowej jest odpowiedzią na oczekiwania pracowników spółki.

- Od dłuższego czasu podkreślamy konieczność zmiany podejścia do dalszego funkcjonowania PGE GiEK, z jednoczesnym zapewnieniem zachowania miejsc pracy – powiedziała Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Podczas spotkania ze stroną społeczną nie zabrakło trudnych pytań. Związkowcy pytali m.in. o plany wydzielenia energetyki węglowej z grupy PGE do nowego podmiotu, a także o gwarancje zatrudnienia dla załogi i przyszłość regionu.

- O konkrety było trudno, więcej usłyszeliśmy ogólników. To z pewnością nie uspokoiło załogi. Chcemy mieć wszystko na papierze w podpisanym porozumieniu, którego się domagamy. Uzyskamy to albo przy stole rokowań albo siłowo za pomocą strajku – mówi Ryszard Fryś, przewodniczący kopalnianej „Solidarności”.

Związkowcy podczas spotkania usłyszeli, że powstaną cztery zespoły, które będą pracowały nad projektem wydzielenia energetyki konwencjonalnej z PGE. Zajmą się też przygotowaniem umowy społecznej. Dokument ma zagwarantować i zachować uprawnienia i przywileje załogi. Podczas spotkania padły deklaracje, że pierwsze wypracowane szczegóły mają być znane w marcu przyszłego roku.

Czy spotkanie z delegacją rządową odłożyło w czasie planowany strajk? Niekoniecznie. Organizacje związkowe prą bowiem do wynegocjowania porozumienia, które zagwarantuje załodze spokój. Dlatego już w poniedziałek, 7 grudnia, zaplanowano kolejne spotkanie z władzami PGE. Natomiast we wtorek związkowcy jadą do stolicy na rozmowy z przedstawicielami ministerstwa.

Kopalnia i elektrownia Bełchatów to najwięksi pracodawcy w regionie. Obecnie zatrudniają blisko 8 tys. osób. Kolejne kilka tysięcy pracowników zatrudnionych jest w spółkach zależnych PGE wokół tych zakładów. Elektrownia to obecnie największy tego typu zakład w kraju, który zapewnia 20 proc. energii elektrycznej w Polsce. Według szacunków węgiel z odkrywki Szczerców, którym zasilana jest bełchatowska elektrownia, skończy się ok. 2036 roku. Niewykluczone jednak, że przy dużym wydobyciu może nastąpić to kilka lat wcześniej.

Szansą na przedłużenie działania bełchatowskiego kompleksu miała być odkrywka Złoczew. Jednak coraz częściej słychać głosy wśród włodarzy PGE, że ta inwestycja jest nieopłacalna. PGE planuje natomiast na terenie kopalni i elektrowni inwestycje w fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe i… spalarnię śmieci (instalacja termicznego przetwarzania odpadów). Związkowcy, jak i sami pracownicy, mają duże wątpliwości czy tego typu inwestycje utrzymają miejsca pracy w regionie...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

* Klikając „Zaznacz wszystkie” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody.

** Zgoda wymagana.

Komentarze (58)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  takkk

  brawo

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Jacuś

  Czy coś wiadomo już

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Monika

  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu milepanie.pl/monia89

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Maksymilian

  Panowie do boju!

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Przodowy

  JUTRO SPOTKANIE? PISZCIE Co uradzili.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Pawel

  Lepi niech się dogadajo

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Janina

  Jak bedzie strajk i pójdzie to do telewizji nie przez publiczną ale prywatną tak jak duże strajki i protesty a jak do tego wyłączą elektrownię to będzie się działo i mogą być dymisje, odwołania, polecą posadki w bełku i Wawie.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Ta

  Przecie oni mają bełchatów tylko do zapewnienia bezpieczeństwa ile się da i do czerpania kasy ile się sa. Przed wydzieleniem wegla wyciągną ile sie da. Boją się że jak będzie strajk i jak elektrownia stanie to ich odwołają i kasy bardzo dużej nie będzie.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Burek

  A gdzie jest słynna posłanka Stąd, co to się z nią dzieje, dalej zajmuje się kotami? Ale kicha.

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Pytajacy

  Gdzie były poseł Kubiak co walczył o region i kopalnie co się z tym lokalnym bohaterem dzieje?

 • miesiąc temu | ocena +3 / -0

  Walczyć a nie się sprzedawac

  Tylko czy znowu powtórzy się historia że szefowie związków za 10 etatów dla rodziny i znajomych (tymczasowych bo niedługo kopalnia upadnie i tak stracą prace) oraz podwyżkę dla siebie o kilka grup nie sprzedadzą się??? Trzeba wyjść na ulicę jechać do Warszawy nie w 100 a w 1000 osób. Jak teraz nie pójdzie silny przekaz to stracimy to co mamy bezpowrotnie. Powalczmy o kopalnie elektrownie miejsca pracy o finansowanie nowych inwestycji w kopalnii o zloczewa o gks i skre o nas o nasza przyszłość o przyszłość naszych dzieci i wnuków o nasze domy i nasz region. Panowie powitajcie ich tak jak zasługują. Słone paluszki i woda zabierzcie ich na gks niech porozmawiają z piłkarzami gks i dowiedzą się jak się im dzięki nim żyje.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -0

  Yubudu

  Boją się bardzo się boją. Jak stanie kopalnia i elektrownia i braknie prądu to tak po kilku dniach na górze polecą stołki. I na Binkowie i w warszawce. I skończy się niektórym duża kasa. Zawsze jak są strajki w Polsce czy Europie to lecą stołki na górze

 • miesiąc temu | ocena +7 / -2

  Wałęsa

  Sasin! Oddaj 70 mln!!!

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Strażak Sam

   Przestawiłeś nazwiska ,może to cwaniacki chwyt ha ha ha.

 • miesiąc temu | ocena +14 / -3

  Romek

  Ile było kierowniczych stanowisk w elektrownianych kadrach przed PiS em i po. I kto je pobsadzał. Tak PiS walczy z koleśostwem. To tylko jeden z przykładów PiS owskiego zarządzania. Wszelkie awanse, polegają na zasadzie nasz albo nie nasz, żadnego meritum.

 • miesiąc temu | ocena +14 / -0

  Kaziu

  Trochę się boją bo jak strajk i wyłączenie prądu to posady polecą i w Bełchatowie i warszawie i duza kasa się skończy

 • miesiąc temu | ocena +11 / -3

  Tym cyk

  A gdzie wielmożna Pielucha co tak Złoczew buduje.

 • miesiąc temu | ocena +19 / -3

  Sam Jacek Sisiu by tego lepiej nie wymyślił

  Daj po znajomości do zarządu jednej z największych firm w Polsce pijaka skazanego przez sąd za oszukanie urzędnika. Zatrudnij jeszcze do tego niekompetentne, zakompleksione, niemerytoryczne, nieetyczne, wredne, złośliwe, głupie, zadufane w sobie, wyglądające jak dziołcha z podlasia indywidum. Pozwól aby to indywidum zwalniało z pracy ludzi powiązanych z partią rządzącą jak również przypadkowych mieszkańców regionu, a w to samo miejsce zatrudniaj swoich przydupasów umoczonych w likwidację lot i powiązanych z PO, zatrudnij ludzi z KOD i koniecznie człowieka który kupił sobie wykształcenie. To wszystko za bajońskie stawki Na koniec przyślij delegacje żeby posprzątała szambmo które sam zrobiłeś.

 • miesiąc temu | ocena +18 / -5

  bacaa

  jak związki bedą tylko gadac i straszyć to nic nic z tego nie bedzie,popatrzcie na Sląsk tam jak cos nie tak od razu strajk albo najazd na Warszawe i znimi sie liczą z wami niestety nie

 • miesiąc temu | ocena +18 / -4

  gonzo

  kiedyś Warszawka ciągnela z Bełchatowa ile wlezie,dzięki nam całe to PGE wogóle zarabiało bo reszta to na granicy oplacalności,teraz jak trzeba płacic coraz to wiecej za emisje co2 to jesteśmy nierentowni niepotrzebni,jak wydzielą nas z PGE to już pieniedzy nie bedzie na nic,kopalnia i elektrownia beda popadać w stopniową ruine

 • miesiąc temu | ocena +18 / -5

  bełchatowianin

  to jest żenujące jak pracownicy dają sie robić w balona. a najlepsze jest to że to kolejny raz. atom? zapomijmy o tym, nigdy go nie będzie w bełchatowie bo nie ma wody i każda merytoryczna osoba to potwierdzi.

  • miesiąc temu | ocena +7 / -16

   dzizas

   wody to ty nie masz w mózgu! przeicez zlikwidowana bedzie wkop w rogowcu powstana 2 najwieeksze w polsce sztuczne zbiorniki wodne starczy wody dla 15 elektrowni a nie tylko jedej

   • miesiąc temu | ocena +14 / -0

    Gorol

    Napełnienie wyrobisk wodą w roku 2070

   • miesiąc temu | ocena +10 / -3

    Peace

    jezioro się nie nadaje PiSowski trollu

   • miesiąc temu | ocena +14 / -3

    TRA ge dia

    Ty , specu ? A kiedy to jezioro powstanie ? Ty chyba wiedzę czerpiesz z Antkowych wykładów.

 • miesiąc temu | ocena +23 / -1

  Żubr Stefan

  pożar w zarodku ? śmiech !!! Wieść o białostockim szambie rozlała się już na całą Polskę.

 • miesiąc temu | ocena +14 / -2

  Jestem kim jestem

  Taczka is coming. Dla rządu PiS sztos za umiejętność mamienia, nieprecyzyjnych obietnic, lania wody przez mistrza Morawiec kiego. Regionowi Bełchatowskiemu pomoże szczepionka na naiwność.

 • miesiąc temu | ocena +16 / -12

  Horacy

  Gdzie Senator Rzeczypospolitej Polskiej z naszego regionu ???? Gdzie Posłanka z Bełchatowa ??? Sprzedali sie za dietę poselską ? czy Jarka sie boją i dlatego wspólnie utopia ten region ?

  • miesiąc temu | ocena +9 / -2

   Gugugugugu

   Jaka dieta, oni kokosy zarabiają na Binkowie i Rogowcu. Ponoć oświadczenia majątkowe są jawne.

  • miesiąc temu | ocena +12 / -1

   Nie ściemniaj

   Ty to chyba od Piotrkowskiego Stworka jesteś osobistego przyjaciela likwidatorki.

 • miesiąc temu | ocena +13 / -6

  zdrajcy

  PiS to likwidatorzy Polskiego Górnictwa !!! PIOMA- FAMUR w Piotrkowie, FAMET zamknięty 500 osób na bruk. FUGO Konin zamknięte 350 osób na bruk. Teraz czas na RAMB i inne spółki powiązane z kopalnią i elektrownią !!!

 • miesiąc temu | ocena +9 / -3

  pospolity

  no to fiu i po strajku i po co to referendum??? nawet Sasin gdzieś się zabunkrował bo to wszystko lipa!! o jakich porozumieniach mowa, wydoili krowę teraz jeszcze na mięso można zmielić i coś jeszcze wyskubać cała prawda, związki to mrzonka stare pryki w zarządach tych pseudo związków coś tam markuja żeby jeszcze na dobrych posadkach dojechać do emeryturki i jakies interesy dla dzieciatek swoich rozkręcić

 • miesiąc temu | ocena +9 / -3

  Strajk !

  Rząd w ramach dobrej współpracy z regionem wyp... wszystkich ludzi regionu z zarządu ... kłamcy!

 • miesiąc temu | ocena +10 / -4

  PiS to oszuści.

  PiSiory to grabarze regionu, skoro PiS z Orbanem potrafi zablokować budżet dla całej uni to w czym problem by wybudować Złoczew przy założeniu że bedzie lobby na top by nie płacić tyle za CO2 ? Kłamcy.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -3

  nicpoń

  Smiech

 • miesiąc temu | ocena +7 / -4

  Ebe

  Koń by się uśmiał jak ci przedstawiciele rządowi występują w programie Morozowskiego i Piaseckiego ,ośmieszają się za brak kompetencji i tu próbóją gasić pożar

 • miesiąc temu | ocena +8 / -3

  TW Gornik.

  Panie Frys pokaż Pan ze masz jaja. Masz zgodę zalogi to rób Strajk. Ruchacz już was sprzedał. Możesz liczyć tylko na siebie. Albo Strajk albo taczki po was jadą.

 • miesiąc temu | ocena +1 / -5

  Kuroniówka

  Co się przejmować odkrywką węglem prądem zwolnieniami. Od 1 września wzrosła kwota zasiłku, na chwilę obecną wynosi 1200zł brutto to po co pracować?

 • miesiąc temu | ocena +5 / -3

  Strażak Sam

  Ha ha ha Pan Ryszard Fryś uważa ,że ma tak dużą pięść ,że jak huknie to wszystkich na baczność postawi ,ma chłopina wyobraźnię i jeszcze się domaga in blanko na przymusowe zatrudnienie .Jakie gwarancje może dać zawodnik przed startem ,sam musi kombinować żeby nie odpaść w przedbiegu.

 • miesiąc temu | ocena +8 / -3

  kazik

  Przyjechali do Bełchatowa, żeby nam powiedzieć, że dużo chcą. o Złoczewie mówili to samo.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -9

  poli

  pani czmiel mówi o gwarancjach ...a sama zwolniła z Gieksy ludzi :) tej kobiecie nie ma co wierzyć , kłamie jak ta Lempart !

  • miesiąc temu | ocena +5 / -8

   Niki

   Zwolniła bo tam jest przerost a fizycznych w kopalni i elektrowni brakuje.

   • miesiąc temu | ocena +6 / -2

    Gosia

    Ale w To miejsce są już nowi na węglowej. Ha ha

   • miesiąc temu | ocena +15 / -0

    EBE

    Jasne i w miejsce zwolnionych cyk od piotrkowskiego stworka. Stworek przyjaciel Bełchatowa - śmiech. Najlepszy poplecznik likwidatorki razem z tym sprzedajnym Cielakiem

 • miesiąc temu | ocena +13 / -5

  Doświadczony

  Jak związki teraz się ugną to już po was bo po raz kolejny ta władza was zrobi w c....

  • miesiąc temu | ocena +4 / -6

   Fizol

   Spokojna twoja głowa, niech każdy robi swoje, od mądrowania niczego nie przybędzie.

 • miesiąc temu | ocena +12 / -6

  Jaro

  Pitolenie i ściema, a nie dialog. I tak decyzje już zapadły , Bełchatów wydojono do cna, a teraz czas pozbyć się zbędnego balastu.

 • miesiąc temu | ocena +21 / -6

  Czukcza

  Sasin pierwszy likwidator przemysłu - osobiscie się nie pojawił ???/ Sukcesy Sasina i jego PiSowskiej szajki. Stocznia Świnoujście zamknięta w zeszłym tygodniu 200 osób na bruk. Stocznia Szczecińska w ty tygodniu ogłosiła stan upadłosci. PIOMA- FAMUR w Piotrkowie zamknięta dwa miesiące temu 300 osób na bruk. FAMET zamknięty 500 osób na bruk. FUGO Konin zamknięte 350 osób na bruk. To były zakłady z którymi współpracowała moja firma i które PiSowscy "fachowcy" doprowadzili do ruiny. Mam nowych kooperantów z którymi współpracuję, tyle że na Słowacji Czechach i w Niemczech. Nie wyobrażam sobie co ta banda PiSowska jeszcze zniszczy przez 3 lata

 • miesiąc temu | ocena +16 / -2

  Wujek Dobra Rada

  Jak chcą utrzymać miejsca pracy, skoro drastycznie ograniczono środki na remonty w Bełchatowie i Turowie? Z tych remontów żyją wszystkie spółki, w których pracują tysiące młodych ludzi, którzy nie mają kilku lat do emerytury jak znaczna część załogi kopalni. W spółkach już są plany zwolnień na wielką skalę. Związkowcy, nie dajcie się w ch... robić! Oni co innego mówią a co innego robią. Tylko strajk, wyłączamy prąd Warszawce.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -3

   Energetyk

   Tylko kto takibbedzie odwazny aby nacisnac guzik bloku o takiego nie znam A ak sie znajdzie awet desperat to na drgi zien bedzie rejestrowal w PUP

 • miesiąc temu | ocena +11 / -3

  taczka driver

  Teraz to niech spadają, taczka już czeka w progu startowym. Tutaj śmieci sami wywozimy na śmietnik.

 • miesiąc temu | ocena +9 / -3

  taczka driver

  taczka i po problemie

 • miesiąc temu | ocena +9 / -1

  Olo

  A pasztety od dzbana przywieźli ?

 • miesiąc temu | ocena +10 / -21

  Ewelinka

  Ibać unię!! Dla wlasnych interesow kaze nam przejsc na islam byc pederastami i energie krecic silacwlasnych miesni bo jak nie to nie oddadza nam skladek ktore wplacamy do kasy uni

  • miesiąc temu | ocena +7 / -1

   ja

   Oj malutki rozumek. Widać po ortografii, że to geniusz z pisu.

  • miesiąc temu | ocena +5 / -2

   ab

   No chory człowiek...

  • miesiąc temu | ocena +10 / -4

   Sw Faustym

   Jak widać chłopaki od Zbyszka Zero z dziką rozkoszą uczestniczą w "męskich wieczorkach" poetyckich - walczą z LGBT - pewnie chcą ich "rozdupcyć" od środka hihihhi :P

  • miesiąc temu | ocena +15 / -4

   tępić bzdury

   Jak Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. To jest właśnie taki przypadek.