Reklama

Reklama

Podsumowanie wydarzeń 2020 roku w Bełchatowie. Co przyniosło nam minione dwanaście miesięcy?

Opublikowano: 31 grudnia 2020 10:26
Autor: Greg

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W redakcyjnym kalendarium podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2020 roku w Bełchatowie. Jak zapamiętamy minione dwanaście miesięcy? To pandemia koronawirusa, rewolucja w PGE i uliczne protesty, ale też wspaniałe społeczne akcje, które poruszały ludzkie serca i wywoływały uśmiech na twarzy, którego życzymy Wam drodzy Czytelnicy w 2021 roku!

Reklama

Jaki był 2020 rok? Z pewnością wielu chciałoby o nim zapomnieć i już rozpocząć kolejny. Wracając pamięcią do minionych miesięcy na usta cisną się słowa: koronawirus, pandemia, lockdown czy maseczka. Co jeszcze przyniosło minione dwanaście miesięcy w naszej „małej ojczyźnie”? W redakcyjnym kalendarium podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2020 roku w Bełchatowie.

STYCZEŃ

Pierwszy miesiąc 2020 roku zaczął się od dobrych wiadomości czyli rekordowej zbiórki podczas bełchatowskiej odsłony 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki szczodrości mieszkańców wolontariusze uzbierali aż 173 tys. zł. To o ponad 50 tys. zł więcej niż przed rokiem. Więcej na temat w artykule pt. Orkiestra gorących serc w Bełchatowie. Blisko 300 wolontariuszy WOŚP kwestuje na ulicach miasta.

Nie brakowało jednak również smutnych i tragicznych wiadomości. Na alei Wyszyńskiego doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. To zdarzenie po raz kolejny zapoczątkowało dyskusję wśród mieszkańców na temat stanu oświetlenia ulic w mieście. Według wielu bełchatowian oświetlenie LED-owe jest zbyt słabe, a na ulicach panują egipskie ciemności. O wypadku pisaliśmy w artykule pt. Tragiczny finał potrącenia na al. Wyszyńskiego. Mężczyzna zmarł!.

Wraz z początkiem 2020 roku głośno zrobiło się o kłopotach finansowych spółki Elbest, działającej w branży hotelarsko-gastronomicznej, która zarządza największymi hotelami w regionie. W związku z restrukturyzacją z pracy musiało odejść około 100 osób, które zostały przeniesione do innych spółek zależnych PGE. Przeczytać można o tym w artykule pt. Ciężka sytuacja w Elbeście. Ponad 100 osób musi odejść z pracy. PGE GiEK: Trwa restrukturyzacja.

W styczniu dowiedzieliśmy się też o bombie... ekologicznej. W okolicy Chabielic odkryto nielegalne składowisko odpadów. Znajdowały się na nim ponad 100 tys. litrów nieznanych substancji. Część z nich wydostała się z przeciekających pojemników do gleby. Sprawą zajął się prokurator i WIOŚ w Piotrkowie. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Setki beczek z nieznaną substancją koło Chabielic. Duszący smród chemikaliów w powietrzu. Czy doszło do skażenia?

LUTY

W lutym górnicy i energetycy dowiedzieli się, że… mają nowego szefa. Nowym prezesem PGE został Wojciech Dąbrowski i już po pierwszych dniach urzędowania było wiadomo, że dla pracownicy kopalni i elektrowni nie zapałają wielką miłością do nowego szefa koncernu. Ten bowiem na początku swojej prezesury zapowiedział inwestycje w „zieloną energię”. Jak było później… wszyscy wiemy. Nowy prezes PGE zapowiada „zielony kierunek”. Co dalej z elektrowniami opalanymi węglem? - tutaj pisaliśmy o zmianach w energetycznym koncernie.

Początek 2020 roku to też niestety ciąg dalszy kłopotów finansowych bełchatowskiego GKS. W lutym zawodnicy i sztab szkoleniowych GKS zastrajkowali i postanowili nie wyjść na trening. Domagali się zaległych wynagrodzeń. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Pusta kasa w GKS Bełchatów. Piłkarze i trenerzy mówią dość!

Na całe szczęście nie brakowało też dobrych informacji i wartościowych inicjatyw. W lutym powstała Grupa Miłośników Czystych Lasów, która zapoczątkowała tzw. „Leszne niedziele”. W ciągu roku grupa zorganizowała aż 34 akcje sprzątania lasu i jak wyliczyli posprzątali ponad pół tysiąca hektarów lasów. Mieszkańcy Bełchatowa i okolic dzięki ogromnej mobilizacji wolontariuszy zabezpieczyli do utylizacji łącznie… 151 metrów sześciennych śmieci. O pierwszej akcji pisaliśmy w artykule pt. Mieszkańcy podbełchatowskiej miejscowości wzięli sprawy w swoje ręce i... poszli do lasu.

MARZEC

W tym miesiącu bełchatowianie udali się na pierwsze zakupy do nowego Lidla przy ulicy Sienkiewicza. Po kilku latach od pierwszych zapowiedzi na działce po dawnym dworcu PKS stanął kolejny supermarket w mieście. O otwarciu pisaliśmy w artykule pt. Tłumy bełchatowian na otwarciu nowego Lidla! Zobacz, co sklep przygotował dla pierwszych klientów.

Rozpoczęła się pandemia koronawirusa w naszym kraju. Dokładnie 15 marca odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19 w Bełchatowie. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Koronawirus w Bełchatowie. Jest pierwszy potwierdzony przypadek

KWIECIEŃ

Ogłoszony lockdown i kolejne rządowe obostrzenia mocno dały się we znaki przedsiębiorcom. Dla wielu kolejne tygodnie okazały się walką o przetrwanie. W całym kraju pozamykano zakłady usługowe, sklepy, siłownie i restauracje. O sytuacji bełchatowskich firm pisaliśmy w artykule pt. Przedsiębiorcy z Bełchatowa walczą o przetrwanie. ''Zbankrutujemy, jeśli to potrwa kolejne miesiące'' .

Podczas lockdownu pozamykani w domach mieszkańcy próbowali dodawać sobie otuchy. Na bełchatowskich osiedlach zdarzały się… koncerty na balkonach. Więcej przeczytasz o tym w artykule pt. W Bełchatowie jak we Włoszech. Małżeństwo zagrało na balkonie koncert dla sąsiadów.

Nowa prezes PGE GiEK urzędowanie w siedzibie na osiedlu Binków rozpoczęła od zwolnień i wymiany kadr. Sprawę nagłośniły związki zawodowe, które zawiadomiły inspekcję pracy. O rewolucji kadrowej w koncernie pisaliśmy w artykule pt. Nowa prezes PGE GiEK i kadrowe tsunami. Pracę stracili dyrektorzy i kilkudziesięciu pracowników.

MAJ

Rada miasta podjęła decyzję w sprawie bełchatowskiego cmentarza, który na kolejne 10 lat został wydzierżawiony łódzkiej kurii. Miejski radny wyliczył, że koszt dzierżawy za metr kwadratowy wyniesie 33 grosze. Postanowiliśmy sprawdzić ile kuria zarabia na nekropolii. Więcej na ten temat w artykule pt. Sprawdzamy aktualny cennik bełchatowskiego cmentarza. Tu ''co łaska'' nie funkcjonuje.

PGE poinformowało o kolejnych pracach przy sztucznych jeziorze, które powstanie w miejscu bełchatowskiej odkrywki. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Jezioro w kopalni Bełchatów nabiera kształtów. Usypują plażę i linię brzegową.

Zapadła klamka w sprawie podbełchatowskiego ośrodka „Babie Lato”. Na zdjęciach pokazaliśmy jak wyglądają zdewastowane domki w ośrodku. Okazało się, że dzierżawca terenu – Fundacja Solidarni – nie ma pieniędzy na jego renowacje i zwróci go bełchatowskiemu nadleśnictwu, które postanowiło, że ośrodek, a raczej to co z niego zostało, zostanie zburzone. Więcej na ten temat w artykule pt. Ośrodek widmo pod Bełchatowem. Wiemy, jaka przyszłość czeka ''Babie Lato''.

CZERWIEC

Po suszy w kwietniu i maju, kolejny miesiąc przyniósł gwałtowne ulewy i burze, które dały się również mocno we znaki w Bełchatowie. Dokładnie 21 czerwca wiele ulic i domów w Bełchatowie zostało zalanych. Na niektórych ulicach stan wody był tak wysoki, że samochody gasły i jedynym sposobem było wypchnięcie ich z ogromnych kałuż. Przeczytać o tym można w artykule pt. Bełchatów pod wodą! Po burzy strażacy mieli ręce pełne pracy.

Okazało się, że czerwcowa ulewa spowodowała poważną awarię w bełchatowskiej elektrowni. Zalana została przesypownia nawęglania, co spowodowało wyłączenie aż czterech bloków energetycznych. Za awarię obwiniano pracowników, grożono nawet zwolnieniami o czym pisaliśmy w artykule pt. PGE obwinia pracowników za awarię w elektrowni. Dyrektor groził zwolnieniami, interweniowali związkowcy.

W czerwcu głośno zrobiło się o próbie likwidacji stadniny koni na Wawrzkowiźnie. Próbę wywiezienia zwierząt zablokowali jednak mieszkańcy, a spółka Elbest z kontrowersyjnego pomysłu ostatecznie się wycofała. Więcej na ten temat w artykule pt. Miłośnicy koni zablokowali wyjazd z Wawrzkowizny i osiągnęli cel.

LIPIEC

Pierwszy miesiąc lata upłynął pod znakiem protestów związkowców z kopalni i elektrowni, którzy pikietowali pod siedzibą PGE GiEK przy ulicy Węglowej. Domagali się zdecydowanych działań w sprawie budowy odkrywki Złoczew, a także protestowali przeciwko planom wydzielania tzw. aktywów węglowych z PGE i restrukturyzacji energetyki węglowej. Więcej na ten temat w artykule pt. Pikieta pod siedzibą PGE GiEK w Bełchatowie! Związkowcy żądają odkrywki Złoczew

W tym samym miesiącu do Bełchatowa zawitał prezes PGE, który obiecał pieniądze dla bełchatowskiego GKS. Kwota 2 mln zł miała trafić nie do klubu, a do nowej fundacji. Pisaliśmy o tym w artykule pt. PGE znalazło pieniądze dla GKS-u. Prezes Dąbrowski przyjechał poinformować o tym osobiście. Jest jednak małe ''ale''...

SIERPIEŃ

Z kolei w sierpniu głośnym echem odbiło się namierzenie bełchatowianina przez łowcę pedofilów. Mężczyzna, który chciał się umówić z 13-letnią dziewczynką na seks, został zatrzymany przez funkcjonariuszy łódzkiej i piotrkowskiej policji na dworcu PKP w Piotrkowie. Więcej w artykule pt. Bełchatowianin "upolowany" przez łowcę pedofilów. ''Chciał się spotkać z 13-latką na seks''.

Władze miasta wspólnie z gminą Kleszczów postanowiły zawalczyć o powrót kolei do Bełchatowa. Samorządowcy złożyli wspólny wniosek do programu „Kolej Plus”. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pociągi pasażerskie mają ruszyć z Bełchatowa. Wiemy już, w którym roku

WRZESIEŃ

To była jedna z największych akcji strażaków w tym roku. Kilkanaście zastępów, zamknięta część miasta, niebezpieczny kwas solny na ulicy, a wokół toksyczne opary. O zdarzeniu pisaliśmy w artykule pt. Setki litrów kwasu solnego na ulicy w Bełchatowie. Strażacy zdradzają szczegóły piątkowej akcji!

Początek jesieni to był niestety czas drugiej fali pandemii koronawirusa. Na kwarantannę byli kierowani uczniowie i nauczyciele z bełchatowskich szkół, które w końcu przeszły na naukę zdalną. Najbardziej dramatyczna sytuacja była jednak bełchatowskim DPS, w którym wykryto ognisko koronawirusa. Ponad 100 mieszkańców zostało ewakuowanych. Więcej w artykule pt. Bełchatowski DPS przegrał z koronawirusem. Trwa ewakuacja.

PAŹDZIERNIK

W październiku mocno zawrzało w bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Powód? Nowa strategia PGE. Prezes Dąbrowski ogłosił zwrot w stronę „zielonej energii” i rezygnację z inwestycji w energetykę węglową, a pomysł budowy odkrywki Złoczew nazwał ‘nierentownym przedsięwzięciem”, które byłoby ze szkodą dla spółki. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Prezes PGE ogłosił decyzję w sprawie Złoczewa. Padły ważne daty.

W konflikt z prawem popadł jeden z samorządowców. Wicestarosta bełchatowski stanął przed sądem usłyszał wyrok w sprawie o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. Sąd Rejonowy w Bełchatowie uznał Jacka B. winnym, o czym pisaliśmy w artykule pt. Zapadł wyrok. Sąd uznał, że wicestarosta bełchatowski musi zapłacić

Na ulicach Bełchatowa odbył się jeden z największych ulicznych protestów w ostatnich latach. Ponad tysiąc osób wyszło na ulice w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Mieszkańcy protestowali przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. „kompromisu aborcyjnego”. Bełchatowianie zablokowali główne ulice w centrum miasta. Więcej na ten temat w artykule pt. Protest kobiet w Bełchatowie. Okrzyki przeciwko PiS i tłumy na ulicach.

LISTOPAD

Związkowcy ogłaszają referendum strajkowe w całym PGE, domagając się gwarancji miejsc pracy dla załogi. Gorąca atmosfera w kopalni, gdzie dyrekcja uznała, że ewentualny strajk będzie nielegalny. Większość załogi popiera jednak strajk. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Załoga PGE zdecydowała w sprawie strajku. Związkowcy policzyli już większość głosów.

Bełchatowianka Anna Serafińska robi furorę w popularnych programie telewizyjnym „The Voice of Poland”. Wokalistka otarła się o finał, jednak trenerka Edyta Górnika podejmuje kontrowersyjną decyzję, która wywołała lawinę komentarzy ze strony telewidzów. Więcej w artykule pt. Bełchatowianka Anna Serafińska odpada z "The Voice of Poland". Kontrowersyjny werdykt wywołał lawinę komentarzy...

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo także wśród duchownych. Na COVID-19 umiera proboszcz parafii na osiedlu Olsztyńskim – ks. Antoni Pietras. W pogrzebie bierze udział wielu parafian. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pogrzeb księdza Antoniego Pietrasa. Tłumy bełchatowian żegnały zmarłego proboszcza

GRUDZIEŃ

Z bełchatowskim GKS żegna się prezes Wiktor Rydz, jego rezygnację przyjmuje nowa Rada Nadzorcza klubu, który ma ogromne kłopoty finansowe. Elbest Security wysyła do GKS komornika, o czym pisaliśmy w artykule pt. Spółka zależna PGE wysłała komornika do GKS Bełchatów. Czy to był prawdziwy powód rezygnacji prezesa klubu?

Były minister obrony Antoni Macierewicz ogłasza, że w tzw. bełchatowskiej lokalizacji do 2043 roku powstanie elektrownia atomowa. Informacja wywołuje niemałe zamieszanie, bo okazuje się, że Bełchatów jest jedną z czterech opcji poważnie branych pod uwagę, co potwierdza rządowy dokument. Więcej w artykule pt. Elektrownia jądrowa w Bełchatowie? Antoni Macierewicz podaje datę uruchomienia

Wielka mobilizacja i pospolite ruszenie wśród bełchatowian. Cel? Pomoc dla 18-miesięcznego Wiktorka Kruszyńskiego z Łękawy, który urodził się z wadą serca i cierpi na Zespół Wiliamsa. Podczas zbiórki udało się zebrać… ponad milion złotych! Już w styczniu chłopiec wraz z rodzicami pojedzie na operację do austriackiego Linz. Więcej w artykule pt. Zapadła decyzja w sprawie operacji małego Wiktorka. ''Nie możemy dłużej czekać''. Jaką kwotę udało się zebrać?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (24)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Zdrowia

  Zdrowia

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -5

  Gośka

  To miasto żyje dzięki elektrowni i kopalni. Dzięki poświęceniu wielu ludzi praciwnikom spółkom zbudowano te kombinaty, modernizowano i unowocześniano. To dzięki tym zakładom jest w ogóle taka jakaś węglowa czy warszawka, nie pozwoli bełchatów by warszawską wszystko zniszczyła, w imię ideologi zielonej, tu potrzeba pracy dla 15 tysięcy ludzi a nie tylko dla 1 tysiąca. Nie rzucim ziemi skąd nasz ród ... tak nam dopomóż BOG tak nam dopomóż BÓG.

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Pola

  Ciągle czytam o PGE, o biednych pracownikach i ich prawach czy w tym mieście nie ma innych tematów ? Co zrobiono nic..... Pracownicy PGE mają się dobrze, podatki podwyższone, opłaty za śmieci podwyższone oprócz pracowników PGE i ich praw o niczym innym nie czytam. Czy to jest miasto równych szans... Z pewnością nie..... Więc przestańcie pisać bo jesteście śmieszni ☺️

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Prawda

   Wlasciciel ddbelchatow jest niepełnosprawny. Miejmy trochę wspolczucia

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -7

  Hffhb

  Normalnie same atrakcje w mieście. Otwarcie Lidla, pożar samochodu pod Biedronką, Anna Serafińska, itd.... Żałośni jesteście.

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -16

  Kordian

  Taki publikacyjny służbowo - bo wypada, bełkocik. A wydaje się, że jedna rzecz miażdży wszystkie inne: KONIEC ELEKTROWNI BEŁCHATÓW i wprawdzie uspokajanie przez politykierów terminem co najmniej 10 lat jest kłamstwem, bo sytuacja polityczna w Europie i na świecie wskazuje na najbliższe lata i nie później niż pięć lat. To nie tylko koniec miejsc pracy dla około 40-stu tysięcy zatrudnionych, ale koniec taniego prądu i koniec ogrzewania mieszkań ciepłem z Elektrowni...

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -1

   bacaa

   Bełchatów bedzie miał ciepło ze spalarni śmieci,która powstanie na terenie elektrowni,wiec nie pisz bzdur chłopie jak nie masz o tym bladego pojęcia

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -0

   gonzo

   skad ty masz takie dane,w KWB,ELB i spółkach pracuje troche ponad 10 tys osób,z samego Bełchatowa może z 5-6 tys reszta z Radomska,Pajeczna i okolic,owszem bedzie to dla Bełchatowa trudne gdy 5 tys ludzi straci robote ale to stanie sie za przynajmniej 10 lat wiec jest jeszcze troche czasu

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -4

  Maszt 5G TelAviv moc: 3000%

  Chip activation mode: ON

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -4

  Czołem płaskiej Polsce

  Nie szczypta się !!!

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -3

  Stworek

  Zabrakło njusa o tym, iż pewien pan z Piotrkowa któremu wydaje się, że jest z Bełchatowa sprzedał mieszkańców regionu za stołki dla swoich przydupasów i przydupasek od ulotek. Koleś otwarcie popiera antyspołeczne i grabieżcze działania likwidatorki z puszczy. Czego się nie zrobi dla dobrze płatnych stołków. Można sprzedać mieszkańców regionu. Jak tania ....

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -3

  Wyborca

  Na pewno ubiegły rok nie przyniósł nam utworzenia holdingu miejskich spółek, którego to utworzenie obiecywał nam Pan prezydent w kampanii wyborczej..

 • 2 miesiące temu | ocena +14 / -4

  Obywatel

  A gdzie informacja o podwyżkach podatków, śmieci i innych? To też jest ważne dla mieszkańców.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -9

  buhhhaaa

  Dlaczego nikt nie chce się szczepic ???buhhhaaa Troja się namawiają a tu zonk oddam za darmo swoją szczepionke ktoś chętny???

  • 2 miesiące temu | ocena +9 / -4

   Smuteczek

   Ty już jesteś zaszczepiony i to kilka razy. Mamusia ci nie powiedziała ???

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -21

  obi

  w Nowym Roku zyczę wszystkim z katolickim pozdrowieniem ***** ***

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -0

   PSL

   Ty już się odwal od tego Pawlaka i jego PSL

 • 2 miesiące temu | ocena +6 / -5

  Bylhatowiok z elyty

  Uwarzam że naiwinkrzym wydażyniem w miiajoncym roku bydzie Sylwester mazen w naszych bylhatowskich tylywizorach z Zynkiem Martyniukim.. Bóg zapłać

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -9

  Hanai

  Jak przygotowania do przywitania nowego roku? ja juz zakładam maseczke i klade siespać po pierzyne niecierpiliwie czekając na miozliwosc przyjecia upragnionej szczepionki, powodzonka mordeczki

  • 2 miesiące temu | ocena +7 / -3

   Dr Braun

   No tak ale zapimniales powiedzieć, że zakładasz jeszcze berecik z amelinium, koniecznie z antenką i łykasz witaminę c prawoskrętną.

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -10

  ninja

  sylwester marzeń 2020/1 jest godzina 16:56 jest w chuuuuj i jeszcze większa MGŁA buahahahaha milicjanci nie zobaczą mnie krocząceg owe mgle schowanego za gzymsem bloku jak wyprofadzam mojego kota by sie wysikał i mandatu nie dostanem hahahahahahahaaaa

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -9

  szmatki24h

  naczelny debilus immam Nadczłek 1 sekretarz poslki pan profesor Horban zapowiedzial dzis na spedzajacy zabawe sylwestrowa powinnismy siedziecd w maseczkach i tanczyc minium 2 metry od siebie!. Uff Ja uprawiale mseks z moim chlopakiem bedac 3 metry od niego dziek itym restykcjom i samoizolacji nie powstal i nie ueirdzi lsie nidgy taki naziol jak prof horban uff jestem bohaterem

 • 2 miesiące temu | ocena +9 / -11

  srovid

  jednym z przywilejuf niewolnikow zacofanych ciemnogrodu po podstawówce w maseczkach czyli zaszczepionych! bedzie mozliwosc kontaktów towarzyskich bez ograniczen poinformowal naczelny ekonomista polski zwany ministrem zdrowia pan sobotdzielski! czyl izaszczepione dałny beda mogły uczestniczyc w sex orgiach gangbang party, problem jednak w tym co mozemy w rozporzadzeniu przeczytac małym drukiem pog * ze dla zaszczepionych panów zadna to atrakcja bo po szczepionce i tak IM NIE STANIE

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -4

   Czołem płaskiej Polsce

   Dla ciebie to i tak nie jest problem bo jesteś impotentem. Zarówno fizycznym jak i intelektualnym.